StoryEditorPieniądze dla rolnika

Które sektory rolnictwa stracą przez umowę UE–Mercosur?

09.07.2019., 10:07h
Unia Europejska zawarła porozumienie w sprawie umowy handlowej z Mercosurem, czyli Argentyną, Brazylią, Paragwajem i Urugwajem. Jest to największa umowa handlowa UE. Z Brukseli płyną komunikaty, iż umowa przyniesie oszczędności ponad 4 mld euro z tytułu zniesienia ceł. Czy w tym rachunku zostali uwzględnieni rolnicy? 

Jak czytamy w unijnym komunikacie, sektor rolno-spożywczy UE odniesie korzyści dzięki zniesieniu wysokich ceł Mercosuru na takie unijne produkty, jak: czekolada i wyroby cukiernicze (obecnie cło wynosi 20%), wina (27%), alkohole wysokoprocentowe (20–35%) i napoje (20–35%). Umowa ma zapewnić także bezcłowy, objęty kontyngentami dostęp do rynku Mercosuru unijnym produktom mleczarskim, na które cło wynosi obecnie 28% – chodzi tutaj w szczególności o sery. 

Za i przeciw umowie z Mercosurem

Państwa Mercosuru wprowadzą ponadto gwarancje prawne chroniące przed podrabianiem wysokiej jakości europejskich produktów spożywczych i napojów, którym przyznano oznaczenia geograficzne (jest ich 357). Na liście znajduje się Polska Wódka. Wymienia się tutaj też m.in. tyrolski boczek z Austrii, ser Herve z Belgii, monachijskie piwo z Niemiec, szynkę Prosciutto di Parma z Włoch, ser S. Jorge z Portugalii, wino Tokaji z Węgier czy hiszpańską szynkę Jabugo. 

Eksporterzy rolno-spożywczy z UE będą korzystać z szybszych, prostszych i bardziej przewidywalnych procedur, a także jasnych i przejrzystych zasad audytu. Będą mogli również kontynuować wywóz ze stref niez...

Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. kwiecień 2024 13:07