StoryEditorDotacje

Łatwiej i szybciej po dotacje na restrukturyzacja małych gospodarstw w 2021

10.01.2021., 19:01h
Ministerstwo rolnictwo chce zmienić zasady udzielania dotacji PROW na „Restrukturyzację małych gospodarstw”. ARiMR ma je przyznawać znacznie szybciej niż obecnie. Łatwiej będzie też przygotować biznesplan. Co jeszcze zmieni się w dotacjach na „Restrukturyzację małych gospodarstw”?

Zmiany w dotacjach na restrukturyzację małych gospodarstw związane z okresem przejściowym WPR

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi planuje zmiany w programie „Restrukturyzacja małych gospodarstw”. Właśnie do konsultacji społeczny skierowany został projekt rozporządzenia dot. zmian w przyznawaniu dotacji na Restrukturyzacja małych gospodarstw z PROW 2014–2020. 
Resort rolnictwa podaje, że zmiana ma na celu przystosowanie polskiego prawa do okresu przejściowego przed wprowadzeniem nowej Wspólnej Polityki Rolnej. Okres przejściowy w UE ma obowiązywać w latach 2021 i 2022 i ma umożliwić jak lepsze wykorzystanie środków na Rozwój Obszarów Wiejskich z unijnego budżetu.

Biznesplan na restrukturyzację małego gospodarstwa w postaci formularza

Jedna z głównych zmian jakie zamierza wprowadzić ministerstwo rolnictwa dotyczy składania biznesplanu jako części wniosku o dotacje na restrukturyzacje małych gospodarstw. Żeby ułatwić i uprościć procedurę, w 2021 roku rolnicy mogliby składać biznesplan na podstawie formularzu udostępnianego na stronie ARiMR.
Taki biznesplan można by dostarczyć do ARiMR zarówno poprzez skrzynkę podawczą, jak i w na pamięci USB (pendrive).

ARiMR będzie musiało szybciej przyznać dotacje na restrukturyzację małych gospodarstw

Kolejna ważna dla rolników zmiana jaką chce wprowadzić resort rolnictwa dotyczy skrócenia czasu, w którym ARiMR będzie musiało wydać decyzję o przyznaniu wsparcia. Podobnie jak w przypadku dotacji dla młodych rolników i wsparcia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej, Agencja miałaby na to 180 dnia zamiast obecnie obowiązujących 210 dni.

Mazowsze nie będzie miało odrębnego limitu na wsparcie małych gospodarstw

W projekcie rozporządzenia zaproponowano także zlikwidowanie dotychczas istniejącego podziału limitów dotacji na restrukturyzację małych gospodarstw na dwie oddzielne listy: dla woj. mazowieckiego i dla pozostałych województw.

Zdaniem resortu rolnictwa, ma to usprawnić i ułatwić wykorzystanie budżetu PROW w jak największym stopniu.

Jak na razie o dotacje na Restrukturyzacji małych gospodarstw ubiegało się ponad 30 tys rolników.

Paweł Mikos, wk

Fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. grudzień 2023 19:40