StoryEditorDotacje

Modernizacja gospodarstw rolnych – dotacje dla rolników na nowych zasadach

09.04.2021., 08:04h
Ze względu na okres przejściowy we Wspólnej Polityce Rolnej zmienią się zasady przyznawania dotacji na Modernizację gospodarstw rolnych. Rolnicy będą mieli na to więcej czasu, ale zmieni się kolejność przyznawania pomocy. Kto i na co dostanie dotacje w pierwszej kolejności?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przesłało do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia, które zmienia regulacje dotyczące przyznawania dotacji PROW na Modernizację gospodarstw rolnych. Zmiana wynika głównie z wprowadzenia okresu przejściowego do Wspólnej Polityki Rolnej na kolejne 2 lata.

Więcej czasu na uzyskanie dotacji na Modernizację gospodarstw rolnych

Zgodnie z obecnym prawem, dotacje rolnikowi przyznaje się, jeżeli wykonanie zakresu rzeczowego, w tym poniesienie kosztów kwalifikowanych operacji oraz złożenie wniosku o płatność końcową, nastąpi nie później niż do dnia 30 czerwca 2023 r. Jednak ze względu na zmiany w WPR, rząd chce wydłużyć ten termin o 2 lata. Zatem rolnicy będą mogli skorzystać z końcowej płatności w ramach dotacji na modernizację gospodarstw rolnych do 30 czerwca 2025 roku.

Modernizacja gospodarstw rolnych – zmieni się kolejność przyznawania dotacji

Bardzo duże zmiany zajdą w kwestii przyznawania dotacji ze względu na poszczególne obszary. Pierwsza zmiana dotyczy tego, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie mogła ogłosić nabór wniosków w ramach Modernizacji gospodarstw rolnych więcej niż jednego obszaru a–d, w tym samym terminie.

Ministerstwo rolnictwa proponuje, aby w takiej sytuacji dotacje były w przyznawane w następującej kolejności:

  1. obszar A – rozwój produkcji prosiąt,
  2. obszar C – rozwój produkcji bydła mięsnego,
  3. obszar B – rozwój produkcji mleka krowiego,
  4. obszar D – zakup maszyn rolniczych i wprowadzanie innowacji w rolnictwie.

Z czego wynika właśnie taka kolejność? Otóż resort rolnictwa wyjaśnia, że chce w ten sposób przede wszystkim wesprzeć polską produkcję prosiąt, ponieważ nasze rolnictwo wciąż cierpi na problemu z dostępem na polskim rynku do dużych, wyrównanych i wysokojakościowych partii prosiąt.

Produkcja ta charakteryzuje się dużymi wymaganiami co do dostosowania budynków oraz jest jednym z najtrudniejszych rodzajów produkcji rolnej. Program od początku jego wdrażania był ukierunkowany na tego typu operacje, jednakże dotychczasowe efekty wsparcia oceniane są jako niewystarczające, ponieważ do 31.12.2020 r. zawarto jedynie 243 umowy w ramach tego obszaru, w tym zrealizowano 158 operacji” – można przeczytać w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.

Drugie w kolejności będą przyznawane dotacje na rozwój produkcji bydła mięsnego. Wynika to z faktu, że wielu obecnych producentów trzody chlewnej ze względu na rozprzestrzenianie się wirusa ASF w Polsce myśli o produkcji opasów jako alternatywy wobec chowu świń. Dotacje na ten cel mogłyby być dodatkowy argumentem za taką zmianą rodzaju produkcji rolnej. Poza tym, z dotacji na Modernizację gospodarstw rolnych w obszarze C skorzystało do końca 2020 roku jedynie 533 rolników, 301 zrealizowało operacje.

„W zakresie wdrażania obszaru rozwój produkcji mleka krowiego mamy do czynienia z efektami wdrażania na oczekiwanym poziomie, dlatego proponuje się, aby obszar ten został wsparty jako ostatni z trzech obszarów” – tłumaczy ministerstwo rolnictwa. 

Natomiast obszar D, czyli dotacje na zakup maszyn rolniczych ma ogromny potencjał i wielu rolników z niego korzysta, więc dotacje na ten cel będą przyznawane dopiero po zapewnieniu finansowania dla operacji realizowanych w obszarach A, B i C.

 

Wspólny limit dotacji na Modernizację gospodarstw rolnych, bez podziału na regiony

Ministerstwo rolnictwa chce także zlikwidować podział limitów na dwie odrębne listy, czyli na woj. mazowieckie i na pozostałe regiony. Połączenie tych limitów ma pozwolić na lepsze wykorzystanie dotacji PROW. Taka zmiana ma zacząć obowiązywać już w naborach, które odbędą się w 2021 roku.

 

30 tys. rolników skorzystało z dotacji na Modernizację gospodarstw rolnych

Jak na razie, z dotacji w ramach Modernizacji gospodarstw rolnych dla rolników przyznano ponad 2 mld euro, a ze wsparcia skorzystało ponad 30 tys. gospodarzy. Największym zainteresowaniem cieszyły się dotacje w Obszarze D.

 

Paweł Mikos

Fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 20:37