StoryEditorWiadomości rolnicze

Na dopłatach rolno-środowiskowo-klimatycznych nie zyskują rolnicy, ale spekulanci

20.01.2022., 09:01h
Dolnośląska Izba Rolnicza zwraca uwagę, że dopłaty do zadrzewień śródpolnych sprzyjają spekulacji. Z kolei dopłaty do międzyplonów ścierniskowych blokują wysiew zbóż w terminie.

Ministerstwo rolnictwa chce wprowadzić w nowym PROW dopłaty do utrzymania zadrzewień śródpolnych. Stawka ma wynieść  2 494 zł/ha. 

Na dopłatach do zadrzewień zyskują spekulanci

Zdaniem prezesa DIR, Ryszarda Borysa dopłaty do zadrzewień śródpolnych sprzyjają spekulacji. Pieniądze mogą trafić do podmiotów, które tylko posiadają grunty, ale ich nie użytkują.

Mamy masę pseudo rolników, którzy posiadają grunty jedynie pod dopłaty unijne. Takie działanie tylko sprzyja takim patologiom zaznacza dobitnie prezes DIR w liście do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka.

Borys ocenia, że osoby posiadające grunty, nie prowadzące żadnej działalności rolniczej uzyskały kolejną pomoc finansową.

- Poprzez takie działania nie chcą oficjalnie wydzierżawiać ziemi, gdyż im to się nie opłaca - pisze prezes Izby.

Zaznacza, że z jednej strony rolnicy dostają dopłaty do maszyn rolniczych, które często ulegają uszkodzeniu przez przeszkody w postaci zadrzewień, jednak z drugiej dopłaca się za "drzewa i krzaki‘‘, a nie za produkcję rolną.

DIR informuje też, że zadrzewienia mogą wpływać niekorzystnie na meliorację, stosunki wodne i pogarszać możliwości produkcyjne sąsiednich działek.

Termin siewu międzyplonu ścierniskowego jest za krótki i obniża plony

Podczas Forum Rolniczego, które odbyło się w Dzierżoniowie, działacze samorządu rolniczego zgłoszili także uwagi w sprawie dopłat do międzyplonów ścierniskowych. Zdaniem DIR, międzyplony blokują wysiew zbóż w terminie, narażając rolników na niższe plony. Termin siewu międzyplonu ścierniskowego do 20 sierpnia rolnicy uznają za zbyt krótki, ponieważ "utrzymanie go przez kolejne 8 tygodni to fikcja".

Jak argumentują dolnośląscy rolnicy, takie działania mają negatywny wpływ na bilans wodny.

- Wysiew międzyplonów ścierniskowych zatem wiąże się z uszczupleniem zasobów wody dostępnej w glebie i zawartych w niej składników pokarmowych co rodzi dyskusję, czy powyższe są tak naprawdę potrzebne - podsumowuje prezes Ryszard Borys.

oprac. ksz, na podstawie topagrar.pl, fot. arch.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. maj 2024 21:33