StoryEditorWiadomości rolnicze

ODR-y pomogą rolnikom wypełnić wniosek o dopłaty bezpośrednie. ZA DARMO

21.03.2023., 17:03h
  Ośrodki Doradztwa Rolniczego będą bezpłatnie pomagać rolnikom w wypełnieniu wniosku o dopłaty bezpośrednie. Doradcy, którzy zrobią to skutecznie otrzymają premię.

Trwa nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie. Prowadzony jest on wyłącznie za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus. Od 15 marca wnioski złożyło ponad 18 tys. rolników. 

W tym roku dopłaty będą przyznawane na nowych zasadach. Pojawiły się nowe rodzaje płatności, czyli ekoschematy związane z ochroną środowiska i klimatu, o których rolnicy dowiedzieli się tuż przed startem kampanii. 

Te dodatkowe płatności nie są przyznawane automatycznie. Każdy rolnik samodzielnie podejmuje decyzje, z których ekoschematów będzie korzystał, ale musi pamiętać, że części z nich nie można ze sobą łączyć. 

Dlatego wielu rolników może mieć problem z poprawnym wypełnieniem wniosków.  

ODR-y za darmo pomogą rolnikom wypełnić wniosek o dopłaty bezpośrednie

By do tego nie dopuścić i umożliwić jak największej liczbie rolników skorzystanie z maksymalnej wysokości dopłat, resort rolnictwa poinformował, że doradcy z Ośrodków Doradztwa Rolniczego bezpłatnie pomogą w wypełnieniu wniosku. Ośrodki prowadzą także szkolenia dla rolników w zakresie prawidłowego wypełniania wniosków i korzystania z ekoschematów.

– Doradcy z ODR-ów będą bezpłatnie pomagali rolnikom w wypełnianiu wniosków – zaznaczył minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Nie wszystkie dokumenty ODR-y pomogą przygotować za darmo

Jednak, jak poinformowało nas ministerstwo rolnictwa, nieodpłatna pomoc nie obejmuje przygotowania dodatkowych dokumentów, takich jak plan rolnośrodowiskowy, plan działalności ekologicznej, itp.

Za wypełnienie wniosku rolnikowi doradca otrzyma premię

Szef resortu rolnictwa zaznaczył, że doradcy będą mieli z tytułu pomocy świadczonej rolnikom dodatkowe premie, jeśli będą skutecznie im pomagać w wypełnianiu wniosków. 

- Rolnicy mogą też bezpłatnie korzystać z porad doradców – dodał szef resortu rolnictwa.

Wsparcie rolników w przygotowaniu wniosków o płatności bezpośrednie będzie realizowane przez ODR-y w ramach zadań z zakresu doradztwa rolniczego.

MRiRW: ODR-y otrzymują z budżetu państwa dotacje

Ministerstwo przypomina, że na wykonywanie zadań z zakresu doradztwa rolniczego – w tym na wynagrodzenia dla pracowników – ODR-y otrzymują z budżetu państwa dotacje celowe.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. czerwiec 2023 09:38