StoryEditorPrzepisy prawa

Opieka naprzemienna nad dziećmi a 500+

27.12.2019., 17:12h
Czy po rozwodzie świadczenie 500+ oraz inne dodatki pielęgnacyjne na dzieci powinny być dzielone pomiędzy rodziców? W jakiej sytuacji obu rodzicom przysługuje część świadczenia, a kiedy należy się tylko rodzicowi, u którego dziecko mieszka?
"Rozwiodłem się niedawno z żoną. Zgodnie z wyrokiem sądu mam prawo zabierać dwoje naszych dzieci na co drugi weekend i na miesiąc wakacji. Czy była żona powinna dzielić się ze mną pieniędzmi z 500+, które dostaje na dzieci?" - zapytał jeden z naszych Czytelników.

Kiedy obowiązuje podział świadczenia 500 plus między rozwiedzionych rodziców?

Kwestię tę reguluje art. ­­­­5­­­ ust. 2a ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Według niego, w przypadku gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu, sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach, kwotę świadczenia wychowawczego ustala się każdemu z rodziców w wysokości połowy kwoty przysługującego za dany miesiąc świadczenia wychowawczego.

Czym jest opieka naprzemienna nad dzieckiem?

W świetle orzecznictwa sądów administracyjnych opieka naprzemienna wiąże się z faktycznym zamieszkiwaniem dziecka u obojga rodziców na przemian w mniej więcej równych, powtarzających się okresach. Nie stanowi natomiast opieki naprzemiennej syt...
Pozostało 36% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. grudzień 2024 14:51