Rolnik spod Sierpca zarobił na ziemniakach. ”Ale z ceną zboża paszowego będzie tylko gorzej”Pixabay
StoryEditorJakie ziemniaki uprawia rolnik?

Rolnik spod Sierpca zarobił na ziemniakach. "Ale z ceną zboża paszowego będzie tylko gorzej"

18.02.2024., 18:07h
Marek Krzeszewski, rolnik z Mazowsza przyznaje, że w ostatnim sezonie nieźle zarobił na cebuli i na ziemniakach. – Cena pszenicy i rzepaku w stosunku do poniesionych kosztów są słabe i obawiam się, że będzie tylko gorzej. Zwłaszcza ze zbożami paszowymi – mówi rolnik.

Z uprawy warzyw obecnie najbardziej opłaca się cebula

Marek Krzeszewski ze wsi Bendorzyn (pow. sierpecki) gospodaruje z synami na 150 ha gruntów własnych oraz dzierżaw. Uprawia zboża, rzepak, kukurydzę, buraki cukrowe, ziemniaki przemysłowe, ziemniaki z przeznaczeniem na chipsy oraz rośliny miododajne. Jest także członkiem Mazowieckiej Izby Rolniczej.

Kiedyś z warzyw uprawialiśmy także marchew i brokuły, a teraz już tylko cebulę, bo najlepiej się opłaca w ostatnich latach. Uprawiamy od 3 do 6 ha cebuli – mówi rolnik spod Sierpca.

Rolnik uprawia ziemniaki przemysłowe, odmiany jadalne i ziemniak na chipsy

W gospodarstwie Marka Krzeszewskiego uprawianych jest dużo ziemniaków i to z różnym przeznaczeniem. Najwięcej odmian przemysłowych, które gospodarz sprzedaje do zakładów w Trzemesznie za pośrednictwem Grupy Producentów Rolnych Bulwa, do której należy jego gospodarstwo. Część ziemniaków przemysłowych rolnik sprzedaje też do zakładów w Łomży, ale to już w ramach indywidualnego kontraktu.

W poprzednim roku plony ziemniak były niższe niż w latach ubiegłych, skrobia też nie była na wysokim poziomie, ale cena była dość dobra. Na stanowiskach nienawadnianych uzyskujemy plony z zakresu 25-40 ton z ha, natomiast tam gdzie nawadniamy plon jest wyższy rzędu ponad 40 ton z ha, oczywiście przy ziemniaku przemysłowym, bo plon ziemniaków jadalnych dochodzi nawet do 60 ton z ha – przyznaje gospodarz.

W poprzednim roku Marek Krzeszewski zdecydował się na wdrożenie do uprawy także ziemniaków z przeznaczeniem na chipsy na powierzchni 3-4 ha, które dostarcza do Frito Lay Poland z Radomia.

– Odmiana na chipsy, którą uprawiamy to Lady Rozeta. To dobra odmiana, ale ma jedna wadę. Jeśli dojdzie do przysuszenia w trakcie wegetacji bulwa trzyma się zbyt mocno kłączy co sprawia kłopot w przygotowaniu materiału do sprzedaży – mówi gospodarz.

Buraki cukrowe ostatnio zapewniały dobrą opłacalność

Rolnik z Mazowsza uprawia także buraki cukrowe, które dostarcza do cukrowni w Glinojecku. W jego opinii, kilka lat temu z  opłacalność tej uprawy było już bardzo słabo, dlatego rolnicy wycofywali się z tej uprawy.

– Cukrowniom zaczęło brakować surowca, dlatego podnieśli stawki i ceny w dwóch ostatnich latach były atrakcyjne zapewniając opłacalność tej gałęzi produkcji – przekonuje gospodarz.

Ceny pszenicy i rzepaku nie pokrywają poniesionych kosztów. Najgorzej jest z cenami zboża paszowego?

– Sprzedaliśmy ziarno kukurydzy, a na magazynie mamy jeszcze rzepak i pszenicę. Ceny w stosunku do poniesionych kosztów są słabe i obawiam się, że będzie tylko gorzej zwłaszcza ze zbożami paszowymi. Jest zbyt mało hodowli w kraju i cały czas zboże napływa z Ukrainy – dodaje.

Rolnik przyznaje, że stan rzepaku na polach na obecną chwilę ocenia bardzo dobrze. Ale obawia się o tak jak przezimuje pszenica, gdyż późno zasiał to zboże po zbiorze buraków cukrowych oraz kukurydzy.

Rolnik stawia także na rośliny miododajne i chów świń

– W ostatnim czasie do struktury upraw wprowadziliśmy rośliny miododajne z dwóch względów – po pierwsze mamy pszczoły, a po drugie facelia i gryka są to dobre rośliny do uprawy na słabszych gruntach. Do 2013 roku prowadziliśmy także produkcję zwierzęcą. Utrzymywaliśmy 30 loch w cyklu zamkniętym. Od tamtej pory zamiast hodowli zaczęliśmy świadczyć usługi rolnicze i pozarolnicze – powiedział Marek Krzeszewski.

image
Reportaż z gospodarstwa

Rolnik spod Warszawy zastąpił bydło mleczne opasami. Postawił na jałówki limousine z Holandii

Andrzej Rutkowski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. maj 2024 14:12