Na obrzęk i świąd po ugryzieniu komara przydadzą się nie tylko profesjonalne maści, ale też wiele produktów, które znajdziemy w każdej kuchnifreepik
StoryEditorIZBY ROLNICZE

Rolnik z Mazowsza ma dość. Likwiduje 3 ha sadu i stawia na produkcję miodu. Czy to się opłaci?

23.07.2023., 17:00h
Andrzej RutkowskiAndrzej Rutkowski
Zbigniew Tomaszewski z Nowej Wsi (pow. sochaczewski) na kilkunastu hektarach uprawia rośliny miododajne na potrzeby pszczół, są to: nostrzyk, facelia, gryka oraz mieszanka facelii ze żmijowcem. Rolnik utrzymuje 30 rodzin pszczelich. Ponadto uprawia 1 ha sadu, głównie jabłonie.

Sady do likwidacji. Co powstanie w ich miejscu?

– Obecnie likwidujemy sady, których jeszcze nie tak dawno miałem 3 ha. Robimy to ze względu na bardzo niską opłacalność produkcji jabłek lub jej brak. Najbardziej przykre jest to, że w kwietniu i maju, deserowe jabłko z chłodni musi zostać sprzedane za bezcen jako jabłko przemysłowe Na miejsce sadów powiększam areał roślin miododajnych. W okresie letnim dzięki roślinom miododajnym pszczoły mogą zgromadzić odpowiednią ilość pokarmu, czyli pyłku, który magazynują na zimę. Pszczoły dobrze dokarmione są silne i dobrze zimują, dzięki temu wiosną duża ich ilość wylatuje i to się przekłada na większą produkcję - mówi Zbigniew Tomaszewski.

Opłacalność, ze względu na dopłaty

Nostrzyk jest atrakcyjny ze względu na dopłaty, gdyż przysługuje do niego dopłata z programu rolnośrodowiskowego oraz dopłata do roślin strączkowych. Ponadto można sprzedać jego nasiona, sprzedajemy także nasiona gryki. Zaletą tych roślin jest możliwość uprawy bez nawozów, z mocno ograniczonym zastosowaniem środków ochrony roślin. W dobrych latach w produkcji miodu osiągamy wydajność 40 l z jednej pszczelej rodziny, to dużo, gdyż średnia w naszym kraju to ok. 20 l. Niestety, Ukraina zalewa nas nie tylko zbożem, owocami miękkimi, ale też i miodem, właściwie niewiadomego pochodzenia, który jest znacznie gorszej jakości niż nasz krajowy – powiedział Zbigniew Tomaszewski.

Andrzej Rutkowski
fot. ilustrujące/arch. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. październik 2024 02:30