envato elements
StoryEditorZielona energia dla wsi

500 mln zł dotacji na "Energię dla wsi". Na co rolnicy mogą wydać te pieniądze?

01.09.2023., 15:00h
Zainaugurowany w styczniu 2023 program “Energia dla wsi” okazał się strzałem w dziesiątkę. Duża grupa rolników jest zainteresowana inwestowaniem w odnawialne źródła energii. Z tego powodu Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o zwiększeniu puli finansowej w tym programie. Ile wynosi teraz?

Czym jest “Energia dla wsi”? 

Program “Energia dla wsi” powstał przy współpracy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Oba resorty połączyły siły, by promować odnawialne źródła energii na wsi i zachęcać rolników do inwestowania w nie. Dzięki temu będą oni mogli obniżyć koszty zużycia energii w gospodarstwach i zbliżyć się do samowystarczalności energetycznej. W programie przewidziano przede wszystkim wsparcie finansowe dla zainteresowanych mieszkańców wsi, ale nie mniej ważną jego częścią jest planowane uproszczenie procedur, związanych z powstawaniem odnawialnych źródeł energii na wsi. 

Na co można dostać pieniądze w programie “Energia dla wsi”? 

W ramach programu “Energia dla wsi” można ubiegać się o wsparcie finansowe na wybudowanie w gospodarstwie odnawialnych źródeł energii, w tym: 

  • instalacji fotowoltaicznej, 
  • biogazowni, 
  • wiatraków, 
  • małej elektrowni wodnej. 

“Energia dla wsi”: na jakie dofinansowanie może liczyć rolnik? 

Program oferuje dwa typy wsparcia: pożyczkę oraz dotację. Dla biogazowni i elektrowni wodnych można starać się o dotację w wysokości nawet do 65 proc. kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 20 mln zł. Z kolei pożyczka może pokryć nawet 100 proc. kosztów kwalifikowanych w przypadku instalacji fotowoltaicznych czy turbin wiatrowych, ale nie więcej niż 25 mln zł. 

W jakie OZE chcą inwestować rolnicy? 

Okazało się, że program “Energia dla wsi” spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony rolników. Jak informuje MRiRW, do tej pory złożono 139 wniosków, z czego o dotacje ubiega się 74 podmioty, a o pożyczki 65. Łączna kwota dotacji, o którą w tej chwili ubiegają się rolnicy, to ponad 350 mln zł, z kolei łączna kwota pożyczek opiewa na ponad 230 mln zł. Największym zainteresowaniem cieszą się biogazownie. 90 proc. złożonych wniosków dotyczy budowy biogazowni o mocy od 0,015 MW do 0,99 MW. 

Ministerstwo Rolnictwa zwiększa pulę na “Energię dla wsi”. O ile? 

W związku z dużym zainteresowaniem wsparciem, które jest udzielane rolnikom w ramach programu “Energia dla wsi”, MRiRW zdecydowało się zwiększyć pulę finansową tego przedsięwzięcia. Początkowo na pierwszy nabór przeznaczono 100 mln zł. Teraz MRiRW powiększyło ją do 500 mln zł. Budżet całego programu wynosi 1 mld zł, jednak minister klimatu Anna Moskwa zapowiedziała, że w razie potrzeby pula będzie zwiększona. 

Do kiedy można składać wnioski w programie “Energia dla wsi”? 

Nabór wniosków w programie “Energia dla wsi” rozpoczął się 25 stycznia. Dokumenty można składać do 15 grudnia lub do momentu wyczerpania przeznaczonych środków. Wnioski są przyjmowane wyłącznie drogą elektroniczną i należy je przesyłać przez Generator Wniosków o Dofinansowanie („GWD”).

 

źródło: MRiRW

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 01:42