StoryEditorPieniądze dla rolnika

Rolnicy mają jeszcze szansę na dotację na fotowoltaikę i pompy ciepła

07.03.2023., 15:03h
Do 15 marca oddziały regionalne ARiMR przyjmują wnioski o dofinansowanie inwestycji w zieloną energię z PROW 2014–2020. Wysokość pomocy wynosi 150 tys. zł. Poziom wsparcia to 50% kosztów kwalifikowanych, a dla tzw. młodego rolnika – 60%. Limit pomocy z tego obszaru nie łączy się z limitami w pozostałych obszarach finansowanych z „Modernizacji gospodarstw rolnych”.

Jakie obowiązki ma rolnik starający się o dofinansowanie na zakup fotowoltaiki?

Agencja wyjaśnia, że rolnicy, którzy chcą wykorzystać dofinansowanie na zakup urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z energii promieniowania słonecznego, muszą zakupić także i podłączyć magazyn energii elektrycznej. Panele fotowoltaiczne mogą być zainstalowane na gruncie lub na budynku. Inwestycja musi być usytuowana na gruntach rolnych zabudowanych, a pokrycie dachu budynku nie może być wykonane z wykorzystaniem wyrobów zawierających azbest.

Czy posiadanie już instalacji dyskwalifikuje rolnika z dofinansowania?

Jeśli rolnik posiada już w gospodarstwie urządzenia wytwarzające energię elektryczną o mocy 50 kW, nie może ubiegać się o wsparcie. Dofinansowanie można otrzymać do nowych instalacji, a przepisy określają, że całkowita moc urządzeń wytwarzających energię elektryczną w gospodarstwie nie może przekroczyć 50 kW. Nie można też otrzymać dofinansowania na rozbudowę instalacji o kolejne panele posadowione na innej działce z osobnym licznikiem, które służyłyby do wytwarzania prądu na potrzeby innych budynków gospodarstwa. Jeżeli natomiast rolnik posiada już instalację foto­woltaiczną, np. o mocy 20 kW, może uzyskać wsparcie na jej rozbudowę, ale tylko do 50 kW.

Pompa ciepła nie tylko dla budynków gospodarczych

Natomiast zakupiona z zielonej energii pompa ciepła może być wykorzystana również do ogrzewania domu mieszkalnego na terenie gospodarstwa. Rolnicy muszą jednak pamiętać, że całkowita moc urządzeń wytwarzających energię elektryczną na potrzeby budynków mieszkalnych w gospodarstwie nie może przekroczyć 10 kW oraz 20% całkowitej mocy paneli fotowoltaicznych zamontowanych w gospodarstwie z wykorzystaniem wsparcia w tym gospodarstwie.

Magdalena Szymańska
fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. wrzesień 2023 15:18