Niemcy nie promują już biogazowni opartych na kukurydzy, chyba że jako substrat wykorzystywana jest jedynie słoma po zbiorze kukurydzy na ziarnoMagdalena Szymańska
StoryEditorOZE

Rolnik z Niemiec zarabia więcej niż z Polski na zielonej energii. Co zmienić?

28.09.2024., 16:00h

U naszych zachodnich sąsiadów energia pochodząca z odnawialnych źródeł jest tańsza od tej ze źródeł konwencjonalnych. Nic dziwnego, że ten sektor rozwija się bardzo prężnie. W Polsce OZE też ma przyszłość. Warto, abyśmy planując wsparcie i przepisy, skorzystali z niemieckich doświadczeń, powielając sprawdzone tam przykłady, a unikając popełnionych błędów.

W pierwszym półroczu tego roku udział prądu pochodzącego ze źródeł odnawialnych w Niemczech był na poziomie 57%. Energia elektryczna pochodziła głównie z wiatraków oraz z fotowoltaiki.

Konkurencja o grunty rolne. Rolnicy kontra inwestorzy OZE

W miesiącach letnich w niektórych dniach OZE pokrywają 100% zapotrzebowania na energię, a w niektórych nawet ją przewyższają.

– Jeszcze paręnaście lat temu w Niemczech montowano głównie panele fotowoltaiczne na dachach. Obecnie powstaje coraz więcej farm fotowoltaicznych na gruntach rolnych. Konkurencja w pozyskiwaniu gruntów jest na tyle duża, że za hektar dzierżawy oferuje się między 2 a 5 tys. euro rocznie. Ze względu na to, że rozmiar niektórych farm dochodzi nawet do 200 ha, powstaje konflikt pomiędzy inwestorami a rolnikami, którzy chcą rozwijać gospodarstwa. Osoby, które np. odziedziczyły grunty rolne i nie wiążą z rolnictwem przyszłości, wybierają tego dzierżawcę, który zaoferuje wyższy czynsz. Kolejnym problemem jest to, że aby panele były najefektywniejsze, ustawia się je w kierunku południowym – mówił Hinrich Neumann, ekspert od OZE na seminarium poświęconym energii odnawialnej w rolnictwie, zorganizowanej 10 września w Miłosławiu przez redakcję „Top agrar Polska”.

image
Hinrich Neumann
FOTO: Magdalena Szymańska

Na własne potrzeby

Jak tłumaczył Neumann, ponieważ tamtejsi politycy chcą dalej rozwijać produkcję energii z odnawialnych źródeł i ją wspierać, problem nadmiaru energii w sieci, zwłaszcza w słoneczne dni, będzie coraz większy. Wyjściem z tej sytuacji jest budowa magazynów energii oraz stawianie paneli w innej ekspozycji niż południowa, lepsze powiązanie producentów z dużymi odbiorcami energii, czyli przemysłem, oraz lepsze sterowanie jej zużyciem.

Pozostało 80% tekstu

Ten artykuł jest dostępny dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się, by czytać dalej.

Jeśli nie masz jeszcze konta na naszym portalu, zarejestruj się bezpłatnie i czytaj artykuły dla zalogowanych użytkowników.
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. październik 2024 13:39