StoryEditorWiadomości rolnicze

Startuje "Energia dla wsi". Kto i ile dopłat dostanie na panele fotowoltaiczne i biogazownie?

25.01.2023., 15:01h
Zapowiedziany przed tygodniem przez ministrów Henryka Kowalczyka i Annę Moskwę program “Energia dla wsi” startuje 25 stycznia. Wiadomo już, na jakie inwestycje można dostać pieniądze i na jakie dofinansowanie można liczyć. O czym warto pamiętać?

Co wiemy o programie “Energia dla wsi”?

Program “Energia dla wsi” powstał przy współpracy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Jego celem jest zachęcenie rolników i mieszkańców wsi do inwestowania w odnawialne źródła energii. Program ma zapewnić wszystkim zainteresowanym środki na realizację inwestycji oraz uprościć procedury. Jak podkreślali minister Henryk Kowalczyk oraz minister Anna Moskwa podczas konferencji prasowej, inaugurującej “Energię dla wsi”, rolnicy będą mogli dzięki temu obniżyć koszty energii w gospodarstwie i dążyć do samowystarczalności.

Kto i od kiedy może składać wnioski o dopłatę?

O dofinansowanie na źródła energii odnawialnej w ramach programu “Energia dla wsi” mogą ubiegać się:

  • rolnicy,
  • spółdzielnie energetyczne i jej członkowie będący przedsiębiorcami,
  • powstające spółdzielnie energetyczne. 

Program wystartował 25 stycznia. Od tego dnia można także składać wnioski o dofinansowanie planowanej inwestycji. Przyjmuje je Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jednak tylko w formie online. Wniosek należy złożyć przez Generator Wniosków o Dofinansowanie. Nabór otwarty będzie do 15 grudnia 2023 lub do wyczerpania funduszy. Łącznie na sfinansowanie nowych źródeł energii odnawialnej na wsi przeznaczono w tej turze wnioskowania 100 mln zł.

Ile pieniędzy można dostać z “Energii dla wsi”?

W ramach programu “Energia dla wsi” można starać się o dopłatę na stworzenie w gospodarstwie źródła energii odnawialnej:

  • instalacji fotowoltaicznej,
  • biogazowni,
  • wiatraków,
  • małej elektrowni wodnej.

Pieniądze można otrzymać w formie dotacji oraz pożyczki. W przypadku biogazowni i elektrowni wodnych można starać się o dotację w wysokości nawet do 65% kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 20 mln zł. Z kolei pożyczka może pokryć nawet 100 proc. kosztów kwalifikowanych w przypadku instalacji fotowoltaicznych czy turbin wiatrowych – do 25 mln zł.

Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. luty 2024 22:00