pixabay
StoryEditorKredyty na nieruchomości

Wakacje kredytowe: kto z mieszkańców wsi skorzysta?

07.05.2024., 14:30h
Decyzją prezydenta Andrzeja Dudy w 2024 roku Polacy raz jeszcze będą mogli skorzystać z wakacji kredytowych. Niestety, program będzie niebawem wygaszony. Kto może skorzystać z być może ostatniej edycji wakacji kredytowych?

Czemu służą wakacje kredytowe? 

Wakacje kredytowe to forma wsparcia dla osób, które zaciągnęły zobowiązania kredytowe na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, a później znalazły się w trudnej sytuacji ekonomicznej. By pomóc sobie odzyskać równowagę finansową, kredytobiorcy mogą skorzystać właśnie z wakacji kredytowych, które pozwalają zawiesić na jakiś czas spłacanie rat. 

W jakim okresie można zawiesić spłacanie rat? 

6 maja 2024 kancelaria prezydenta poinformowała, że prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą wakacji kredytowych. Tym samy potwierdzono, że w tym roku będzie można zawiesić spłatę rat swoich kredytów hipotecznych. W ustawie znalazła się jednak nowelizacja, w związku z czym wprowadzone zostaną pewne zmiany. 

W 2024 roku kredytobiorcy będą mogli zawiesić spłacanie kredytu łącznie czterokrotnie: dwa razy w okresie 1 czerwca – 31 sierpnia i dwukrotnie pomiędzy 1 września a 31 grudnia. 

Dla kogo wakacje kredytowe 2024? 

W serwisie gov.pl można dowiedzieć się, że program wakacji kredytowych dedykowany jest osobom, które: 

  • posiadają kredyt hipoteczny w walucie polskiej, który został zaciągnięty na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych,
  • zawarły umowę takiego kredytu hipotecznego przed 1 lipca 2022 r., 
  • kończą spłatę kredytu co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty. 

Zgodnie z najnowszą nowelizacją, z zawieszenia rat mogą skorzystać osoby, których rata kredytu przekracza 30 proc. dochodu gospodarstwa domowego. Dochód ten wyliczany jest jako średnia za poprzednie trzy miesiące. Drugą uprawnioną grupą są gospodarstwa domowe, w których dniu składania wniosku na utrzymaniu jest co najmniej troje dzieci. 

Wakacje kredytowe: do jakiej kwoty kredytu można skorzystać?

Maksymalna wartość kredytu, przy której można skorzystać z wakacji kredytowych, wynosi 1,2 mln zł. Ministerstwo Finansów szacuje, że w tym roku z tej formy wsparcia skorzysta 562 tys. kredytobiorców. 

Co się zmieni w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców?

Nowelizacja ustawy o wakacjach kredytowych, którą podpisał prezydent Andrzej Duda, przewiduje pewne zmiany w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, czyli mechanizmie zapewniającym pomoc dla kredytobiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej i są zobowiązani do spłaty rat kredytu mieszkaniowego. Od tej pory kredytobiorcy będą mogli uzyskać wsparcie w maksymalnej wysokości 3 tys. zł, zamiast dotychczasowych 2 tys. zł. Wydłużono okres pomocy z 36 do 40 miesięcy. Ta forma wsparcia, w odróżnieniu od wakacji kredytowych, opiera się na udzieleniu kredytobiorcy w tarapatach pożyczki w maksymalnej łącznej wysokości 120 tys. zł. Pożyczkę tę rozkładano dotąd na 144 raty, po nowelizacji będzie to 200 rat. 

Pomoc z FWK mogą uzyskać nie tylko osoby, które posiadają kredyty w złotówkach, jeżeli ich rata wyniesie więcej niż 40 proc. dochodu gospodarstwa domowego (dotąd było to 50 proc.), a miesięczny dochód gospodarstwa domowego, pomniejszony o miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego, nie będzie przekraczał 2,5-krotności kryteriów, które określone są w ustawie o pomocy społecznej. 

Czy wakacje kredytowe będą w 2025 roku? 

Rząd Donalda Tuska powoli odchodzi od form wsparcia, wprowadzonych przez rząd PiS. Wygaszone mają zostać także wakacje kredytowe. W 2024 roku będzie można skorzystać z nich po raz ostatni. Podczas posiedzenia senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych wiceminister finansów Jurand Drop zapowiedział, że zadania tego programu przejmie w całości Fundusz Wsparcia Kredytobiorców.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. czerwiec 2024 12:52