StoryEditorWiadomości rolnicze

Polscy rolnicy dostaną dodatkowe 140 mln zł dopłat. Na co będą te pieniądze?

20.03.2023., 19:03h
Komisja Europejska zgodziła się, by polscy rolnicy poszkodowani przez import z Ukrainy otrzymali 30 mln euro z unijnej kasy. Czy te pieniądze zostaną przeznaczone na dopłaty do zbóż? Co z krajowym programem dopłat do zbóż w wysokości 600 mln zł?

Polscy rolnicy dostaną dodatkowe wsparcie z UE

Komisja Europejska zgodziła się na uruchomienie unijnego wsparcia w ramach rezerwy kryzysowej dla rolników poszkodowanych zwiększonym importem zbóż i nasion oleistych z Ukrainy. Pomoc w łącznej wysokości 56,3 mln euro otrzyma Polska, Rumunia i Bułgaria. Najwięcej z tej puli przypadnie dla polskich rolników - 29,5 mln euro (139 mln zł).

- Pomoc finansowa zostanie przekazana trzem państwom członkowskim, które następnie przekażą ją rolnikom tak szybko, jak to możliwe. Komisja proponuje przeznaczyć 29,5 mln euro dla Polski, 16,75 mln euro dla Bułgarii i 10,05 mln euro dla Rumunii . Te trzy kraje mogą uzupełnić to wsparcie UE do 100% środkami krajowymi, co stanowiłoby łączną pomoc finansową w wysokości 112,6 mln euro dla dotkniętych rolników – poinformowała dziś Komisja Europejska. 

Państwa miałyby czas na wydanie tych pieniędzy do 30 września 2023 roku. Rozporządzenie w tej sprawie ma być przyjęte przez państwa UE 30 marca i wejść w życie na początku kwietnia.

Bartosik: apelowaliśmy do KE o wsparcie naszych rolników dodatkowymi środkami 

Obecny na dzisiejszym posiedzeniu unijnych ministrów ds. rolnictwa wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik poinformował, już po spotkaniu, że Polska wnioskowała o to, „aby Komisja Europejska wsparła naszych rolników dodatkowymi środkami, które mogłyby zrekompensować im straty”.

- Komisarz Janusz Wojciechowski poinformował mnie, że rozporządzenie w tej sprawie jest gotowe i otrzymamy środki z rezerwy przeznaczonej na ten cel i będziemy mogli udzielić rolnikom wsparcia – powiedział Bartosik. 

Czy pieniądze z rezerwy UE będą przeznaczone na dopłaty do zbóż? 

Jeśli polski rząd podwoi przyznaną kwotę pomocy, rolnicy otrzymają w sumie 59 mln euro, czyli 278 mln zł. Przypomnijmy jednak, że na dopłaty do zbóż rząd wstępnie zarezerwował 600 mln zł z państwowego budżetu. Czy to oznacza, że unijna rezerwa powiększy pulę środków na dopłaty do zbóż? A może zostanie przeznaczona na coś innego? O to zapytaliśmy ministerstwo rolnictwa.

W odpowiedzi usłyszeliśmy od Małgorzaty Książyk, rzecznika prasowego resortu, że unijne pieniądze będą „przeznaczone na wsparcie dla rolników - producentów zbóż”. O konkretnych formach pomocy ministerstwo rolnictwa ma dopiero zdecydować. Natomiast zapowiadane przez ministra Henryka Kowalczyka dopłaty do zbóż sprzedanych w okresie od 15 grudnia 2022 do 31 maja 2023 r., są oddzielnym programem. 

- Polska w dalszym ciągu czeka na zgodę na uruchomienie programu dopłat do zbóż w wysokości 600 mln zł - wyjaśniła nam Książyk.

Również wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik poinformował w rozmowie z nami, że program dopłat do zbóż, na który Polska przeznaczyła 600 mln zł z krajowego budżetu jest odrębną sprawą. Ale przyznana Polsce rezerwa ma go wzmocnić.

- Ten program, który ma być finansowany ze środków krajowych, nadal czeka na akceptację KE. Natomiast unijną rezerwę, czyli te dodatkowe środki [29,5 mln euro, ewentualnie podwojone - przyp. red. ] będziemy chcieli przeznaczyć na dopłaty dla poszkodowanych rolników - wyjaśnił nam wiceminister.

Kamila Szałaj, fot. MRiRW

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. maj 2023 02:56