StoryEditorWiadomości rolnicze

Polscy rolnicy dostaną jednak mniej pieniędzy. Na co będą mogli przeznaczyć dotacje?

29.05.2022., 18:05h
Polscy rolnicy dostaną mniejszą pomoc niż zapowiadała KE. Do ich kieszeni trafi 115, a nie 130 mln euro, jak informował wcześniej komisarz Janusz Wojciechowski. Zapytaliśmy resort rolnictwa, jakie sektory i w jakiej formie otrzymają to wsparcie.

5 proc. niewykorzystanych środków z PROW może trafić do rolników

KE uruchamia dodatkową pomoc dla rolników dotkniętych gospodarczymi skutkami wojny w Ukrainie. W minionym tygodniu państwa członkowskie dostały zielone światło na wypłatę jednorazowej kwoty ryczałtowej poszkodowanym rolnikom i przedsiębiorstwom rolno-spożywczym.

Pieniądze mają pochodzić z niewykorzystanych funduszy PROW. Kraje UE będą miały możliwość wykorzystania do pięciu procent swojego budżetu z II filara na lata 2021-2022.

Z wyliczeń KE wynika, że łącznie państwa będą miały do dyspozycji 1,4 miliarda euro.

Wybrani rolnicy mają otrzymać do 15 000 euro, a firmy do 100 000 euro. Pieniądze te mają im pomóc nadal produkować żywność, której potrzebuje świat.

Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski wyliczył, że dla polskich rolników i firm agro przewidziano łącznie 130 mln euro.

Nie 130, a 115 mln euro otrzymają polscy rolnicy

Ale okazuje się, że kwota ta będzie niższa. Jak poinformowało nas ministerstwo rolnictwa, wsparcie wyniesie 115 mln euro.

- W praktyce oznacza to, że Polska może wykorzystać łącznie do ok. 115 mln EUR środków EFRROW z przedłużonego o okres przejściowy na lata 2021-2022 Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – wyjaśnia nam resort rolnictwa.

Na co będą przeznaczone te pieniądze?

Z informacji KE wynika, że kraje będą mogły udzielić bezpośredniego wsparcia rolnikom i firmom z sektora agro prowadzącym działalność w zakresie przetwórstwa, marketingu lub rozwoju produktów rolnych.

Na co dokładnie będą przeznaczone te pieniądze? O to zapytaliśmy ministerstwo rolnictwa. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że do momentu wejścia w życie unijnej regulacji, nie jest rozstrzygnięte, które sektory otrzymają wsparcie i w jakiej wysokości.

- Niemniej wszystkie państwa członkowskie muszą wypłacić środki do dnia 15 października 2023 r., na podstawie wniosków o wsparcie zatwierdzonych przez właściwy organ do dnia 31 marca 2023 r.- wyjaśnia nam ministerstwo.

Na co rolnicy chcieliby przeznaczyć unijną pomoc?

O to, na co powinny być wykorzystane te środki, polskich rolników zapytał sam komisarz Wojciechowski.

Gospodarze wskazywali, że potrzebna jest pomoc m.in. na dofinansowanie budowy zbiorników wodnych, pomoc w spłacie zobowiązań kredytowych czy wsparcie polskiego przetwórstwa. Pojawił się też głos domagający się wprowadzenia rozwiązań ograniczających marże sieci handlowych i pośredników w handlu żywnością. 

 

Kamila Szałaj, fot. envato.pl

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 18:57