StoryEditorWiadomości rolnicze

Dodatkowe 130 mln euro dotacji dla polskich rolników. Na co będą pieniądze?

20.05.2022., 20:05h
KE uruchamia dodatkową pomoc dla rolników dotkniętych gospodarczymi skutkami wojny w Ukrainie. Dla polskich rolników i firm agro przewidziano łącznie 130 mln euro. Na co będą przeznaczone te pieniądze?

W związku z wojną na Ukrainie, kryzysem żywnościowym i wysokimi kosztami produkcji rolnej, KE zaproponowała kolejny pakiet pomocy dla unijnych rolników. 

Państwa członkowskie dostały zielone światło na wypłatę jednorazowej kwoty ryczałtowej poszkodowanym rolnikom i przedsiębiorstwom rolno-spożywczym. Celem tej pomocy jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego i stabilności cen.

Dodatkowe 130 mln euro dotacji dla polskich rolników 

Pieniądze będą pochodziły z niewykorzystanych funduszy PROW. Kraje UE będą miały możliwość wykorzystania do pięciu procent swojego budżetu z II filara na lata 2021-2022.

Z wyliczeń KE wynika, że łącznie państwa będą miały do dyspozycji 1,4 miliarda euro. Polscy rolnicy otrzymają z tej puli około 130 mln euro.

- Proponujemy kolejną pomoc dla rolników dotkniętych gospodarczymi skutkami rosyjskiej agresji na Ukrainę - około 1,4 mld euro, poprzez elastyczne przesunięcia tych środków w II filarze (5 % funduszy na lata 2021-22). Dla polskich rolników oznacza to około 130 mln euro – poinformował na Twitterze Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa.

W komunikacie opublikowanym przez KE zaznaczył natomiast, że pieniądze te mają pomóc rolnikom nadal produkować żywność, której potrzebuje świat.

Na co rolnicy dostaną dodatkową pomoc z UE?

Z informacji KE wynika, że kraje będą mogły udzielić bezpośredniego wsparcia rolnikom i firmom z sektora agro prowadzącym działalność w zakresie przetwórstwa, marketingu lub rozwoju produktów rolnych. 

Na co dokładnie będą przeznaczone te pieniądze? O tym dopiero zdecydują poszczególne kraje UE.

Wiadomo jednak, że pomoc ma trafić do najbardziej poszkodowanych kryzysem rolników i firm rolnych.

Jakie dotacje otrzymają rolnicy?

KE informuje, że wybrani rolnicy i firmy będą mogli otrzymać odpowiednio do 15 000 euro i 100 000 euro. 

Pieniądze powinny być im wypłacone najpóźniej do 15 października 2023 r. 

Uruchomienie tej pomocy będzie wymagać od krajów UE wprowadzenia zmian w programie PROW 2014-2020. Kraje zostaną też zobligowane do informowania KE o swoich miesięcznych zapasach zbóż, nasion oleistych, ryżu i certyfikowanych nasion tych produktów będących w posiadaniu odpowiednich producentów, hurtowników i podmiotów gospodarczych.

Kamila Szałaj, fot. KE

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. czerwiec 2023 16:56