StoryEditorWiadomości rolnicze

Pomoc dla rolników: niespodziewanie zakończono nabór wniosków!

26.11.2022., 14:11h
Tego rolnicy się nie spodziewali. Ministerstwo rolnictwa niespodziewanie przerywa nabór wniosków o pomoc dla plantatorów chmielu. Dlaczego? 

Ministerstwo rolnictwa znów zmienia reguły w trakcie gry

Rolnicy jeszcze nie zdążyli dojść do ładu z dwukrotnie zmienianymi warunkami ubiegania się o pomoc suszową, a ministerstwo rolnictwa zafundowało im kolejną niespodziankę. Wczoraj po południu resort poinformował, że… zamyka nabór wniosków na wymianę słupów chmielowych o ponad miesiąc wcześniej! Pierwotnie producenci chmielu mieli składać dokumenty do końca 2022 roku. Tymczasem ARiMR kończy nabór w najbliższy poniedziałek 28 listopada…

Będą nowe zasady wymiany słupów chmielowych. A kiedy pieniądze?

Skąd taka decyzja? W lakonicznej informacji ministerstwo tłumaczy, że „musi dokonać przeglądu dotychczasowych zasad wsparcia w celu dostosowania ich do zmieniającej się sytuacji rynkowej”. Chodzi m.in. o wzrost cen towarów i usług oraz o pojawienie się nowych możliwości w zakresie budowy konstrukcji nośnych na plantacjach chmielu.

- Trwają jeszcze uzgodnienia ze środowiskiem plantatorów chmielu - mówił wczoraj na spotkaniu z rolnikami w Brześciu Kujawskim minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Czy to znaczy, że rolnicy dostaną więcej pieniędzy? Kiedy dotacja trafi do tych plantatorów, którzy już złożyli wniosek? Takie pytanie przesłaliśmy do ministerstwa rolnictwa. Jak tylko otrzymamy odpowiedź, opublikujemy ją. 

Ponowny nabór ma być uruchomiony na początku 2023 r.


Jaka będzie dopłata na wymianę słupów chmielowych?

Plantatorzy chmielu mogą liczyć na dopłaty do wymiany słupów w wysokości 70 proc. kosztów kwalifikowanych w przypadku młodego rolnika i do 50 proc. kosztów kwalifikowanych w przypadku pozostałych rolników.

Wysokość wsparcia wyniesie (stan na dzień 26.11.2022, być może po zmianie zasad stawki będą inne):

  • młodzi rolnicy (osoby do 40 lat włącznie):
    • wymiana na słupy kompozytowe – 102 217,50 zł/ha
    • wymiana na słupy betonowe – 117 661,60 zł/ha
  • pozostali rolnicy:
    • wymiana na słupy kompozytowe – 73 012,50 zł/ha
    • wymiana na słupy betonowe – 84 044,00 zł/ha
Dofinansowanie można uzyskać maksymalnie do 5 ha.

Wymiana tyczek chmielowych: na co można przeznaczyć dotację?

Pieniądze będzie można przeznaczyć na wymianę słupów impregnowanych kreozotem na konstrukcje wolne od kreozotu (betonowe, kompozytowe). Sfinansować można więc demontaż słupów nośnych impregnowanych kreozotem, nabycie i transport nowych elementów konstrukcyjnych oraz montaż na tej samej powierzchni nowych słupów kompozytowych lub betonowych na powierzchni nie większej niż 5 ha.

Gdzie i kiedy należy złożyć wniosek o wymianę słupów chmielowych?

Wnioski o wymianę słupów podtrzymujących chmiel będzie przyjmowała ARiMR za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych. Drugi nabór ma zostać uruchomiony na początku 2023 roku. Pierwszy nabór trwa od 17 października do 28 listopada. 

Z wyliczeń ministerstwa wynika, że upoważnionych do ubiegania się o wsparcie jest 740 producentów chmielu.

Kamila Szałaj, fot. envato.com

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. kwiecień 2024 07:11