Stefan Krajewski, wiceminister rolnictwa ​Sejm RP
StoryEditorJaka pomoc dla rolnika?

Dopłaty do zbóż, nawozów i ekoschematy. Jaka pomoc dla rolników w najblizszym czasie?

08.02.2024., 13:20h
Ministerstwo rolnictwa planuje uruchomienie dopłat do zbóż i nawozów, a także rozpoczęcie wypłaty ekoschematów. Jakie jeszcze formy pomocy dla rolników przewiduje w najbliższym czasie?

Podczas dzisiejszego posiedzenia Sejmu posłowie Prawa i Sprawiedliwości przypomnieli, że rząd Mateusza Morawickiego zapewnił pomoc finansową dla rolników w postaci dopłat do paliwa, nawozów oraz zbóż.

– Dziś sytuacja rolników jest bardzo trudna. Już kilka tygodni temu samorządy i związki rolnicze przekazywały, że pozostawienie rolników bez zrekompensowania poniesionych strat doprowadzi gospodarstwa do zapaści finansowej a następnie do bankructwa. Mamy początek lutego i w dalszym ciągu brak w tej sprawie konkretów ze strony rządu Donalda Tuska. Tymczasem na jutro rolnicy zapowiedzieli strajk generalny – mówił w Sejmie poseł PiS Fryderyk Kapinos, cytując list jednej z organizacji rolniczych.

Poseł Kapinos podkreślił, że protesty są spowodowane niekontrolowanym napływem żywności z Ukrainy i utopijnymi celami Zielonego Ładu.

Ministesrtwo rolnictwa zapowiada dopłaty do zbóż

W odpowiedzi wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski powiedział, że rząd Morawieckiego musiał wprowadzać różne dopłaty dla rolników ponieważ dopuścił do niekontrolowanego napływu zbóż z Ukrainy. Podkreślił, że nowy rząd przygotował dopłaty do kukurydzy i zabezpieczył na ten cel środki w budżecie w wysokości 1 mld zł. Rolnicy wnioski będą mogli składać do końca lutego. W zależności od województwa będzie to dopłata od 1000 do 500 zł.

Nad stawkami dopłat do innych zbóż ministerstwo rolnictwa jeszcze pracuje. 

Będą dopłaty do nawozów?

Resort rolnictwa zamierza uruchomić także dopłaty do nawozów. W tej kwestii trwają rozmowy z ministerstwem finansów.

- Monitorujemy także sytuację na rynku nawozów. Ta sytuacja nie jest tak trudna, jak w 2022/2023 roku. Ale też zdając sobie sprawę z potrzeby będziemy takich środków szukać. Będzie to wymagać nowelizacji budżetu - zadeklarował wiceminister Krajewski.

Akcja kredytowa zagrożona. Krajewski: naprawimy ten błąd

Wiceminister Krajewski poinformował posłów, że wznowione zostanie do 30 czerwca udzielanie tzw. kredytów płynnościowych. Limit akcji kredytowej został ustalony na poziomie 12,5 mld zł. Oznacza to wzrost o 2,5 mld zł. Jego zdaniem rolnicy mogą mieć jednak problem z branie kredytów z powodu poprawki autorstwa posła Sachajko do ustawy o pożyczce lombardowej. – Zablokowało to od 7 stycznia akcje kredytową w Polsce. Ministerstwo finansów przygotowuje teraz odpowiednie rozwiązanie – powiedział Krajewski, który jednocześnie nie wykluczył przeprowadzenia poselskiego projektu ustawy, która naprawi ten błąd.

Kiedy ARiMR rozpocznie wypłatę ekoschematów?

Wiceminister zapowiedział, że MRiRW pracuje nad tym, aby rolnicy jak najszybciej otrzymali dopłaty bezpośrednie oraz eko-schematy.

– Naprawiamy systemy, które w 2023 r. były niewydolne i powstały duże opóźnienia. Szukamy rozwiązania, aby w lutym rozpocząć wypłatę – zadeklarował Krajewski. 

Będzie 2 zł stawki zwrotu akcyzy?

Stefan Krajewski zapewnił, że stawka zwrotu podatku akcyzowego zawartego w paliwie rolniczym wyniesie 1,46 zł a w budżecie zarezerwowano kwotę ponad 1,6 mld. Na zwiększenie stawki do 2 zł potrzebna będzie zgoda KE oraz znalezienie pieniędzy w budżecie. – Jeśli będzie taka potrzeba będziemy starali się zwiększyć do 2 zł. To wymaga dodatkowym środków w budżecie. Rozmawiamy w tej sprawie z ministerstwem finansów – mówił Krajewski.

image
Pieniądze dla rolnika w 2024 r.

Dopłaty i pomoc dla rolników. Jakie pieniądze dla rolnictwa na początku 2024?

wk

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 07:18