Wiceminister rolnictwa: rolnicy potrzebują natychmiastowej pomocy od rząduKrzysztof Chmiel/Sejm/Canva
StoryEditorPomoc dla rolników

Kiedy pomoc dla poszkodowanych rolników? Wiceminister podał datę

28.05.2024., 10:40h
Będą rekompensaty dla poszkodowanych przez grad i przymrozki rolników. Wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak podał datę wypłaty pieniędzy.

Rolnicy poszkodowani przez ostatnie przymrozki i gradobicie czekają na pomoc. Wielu z nich straciło wszystkie plony. W najgorszej sytuacji są sadownicy z powiatu opolskiego, kraśnickiego i lubelskiego na Lubelszczyźnie, a także z rejonu wareckiego (woj. mazowieckie). Tam grad ściął rośliny do tego stopnia, że nie będą owocować nawet w przyszłym roku.

Kiedy pomoc dla poszkodowanych rolników?

Wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak poinformował wczoraj w Lublinie, że pierwsze wypłaty dla poszkodowanych będą za miesiąc, pod koniec czerwca.

- Wnioskujemy do ministra finansów o zabezpieczone środków na ten cel w budżecie państwa - przekazał Czerniak, cytowany przez PAP.

Jakie stawki rekompensat?

Na razie nie wiadomo, jakie będą stawki pomocy. Minister pytany o tę kwestię nie chciał zdradzić szczegółów, ale jako przykład podał rekompensaty wypłacone rolnikom w 2023 roku. Było to od 625 zł do 5 tys. zł/ha, w zależności od stopnia straty i uprawy (drzewa owocowe, truskawki, maliny i inne krzewy owocowe).

Czerniak przypomniał też, że sadownik ma 30 dni roboczych na przedstawienie skali strat.

Jakie inne formy pomocy dla poszkodowanych rolników?

Poza rekompensatami, rolnicy będą mogli skorzystać z innych form pomocy, jak kredyty na preferencyjnych warunkach z ARiMR; pomoc KRUS w spłacie bieżących zobowiązań; pomoc samorządów czy KOWR w formule de minimis; czy celowe wsparcie marszałka województwa dla gmin. Takie wsparcie już uruchomił marszałek lubelski. Sadownicy z gmin Opole Lubelskie, Chodel i Józefów nad Wisłą otrzymają w sumie 300 tys. zł. Więcej o dostępnych formach pomocy piszemy TUTAJ.

Sadownicy apelują do premiera Tuska

Sadownicy ze Związku Sadowników RP apelowali też do premiera Donalda Tuska o pilne prolongaty obecnych kredytów i o uruchomienie specjalnej linii kredytowej z dwuletnim okresem karencji.

KE uruchomi pomoc dla rolników?

Polski rząd stara się także o unijne wsparcie dla poszkodowanych rolników. 27 maja w Brukseli podczas posiedzenia unijnych ministrów ds. rolnictwa zaapelował o to wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak. Wniosek ten poparła znaczna część krajów. 

- Komisja Europejska powinna podjąć działania w celu uruchomienia nadzwyczajnej pomocy dla producentów owoców i winorośli, którzy ponieśli straty w wyniku przymrozków i gradobić – ocenia Kołodziejczak.

image
Jaka pomoc po przymrozkach?

Pomoc po przymrozkach. Kredyty preferencyjne z oprocentowaniem 0,5%

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 07:54