Odszkodowania po przymrozkach. ”Nie zostawimy rolników bez pomocy”MRiRW/arch. Sad Nowoczesny/Canva
StoryEditorPomoc po przymrozkach

Odszkodowania po przymrozkach. "Nie zostawimy rolników bez pomocy"

06.05.2024., 14:07h
Straty po ostatnich przymrozkach są ogromne. W wielu gospodarstwach zniszczone zostało nawet 100 proc. upraw. Ministerstwo rolnictwa zapowiada rekompensaty. - Nie zostawimy rolników bez pomocy - zapewnia minister Siekierski.

Tegoroczne przymrozki wyrządziły potężne straty w uprawach. W wielu przypadkach straty sięgają 100 proc., o czym pisaliśmy TUTAJ. Szczególnie ucierpiały gospodarstwa położone w województwie lubelskim, świętokrzyskim, kujawsko-pomorskim, a także w Wielkopolsce, na Mazowszu i na Dolnym Śląsku. 

Rolnicy dostaną rekompensaty za przymrozki? "W tym roku nie zbierzemy nic"

Poszkodowani rolnicy liczą na rekompensaty. Mówią, że bez pomocy nie przetrwają tego roku.

- Na niektórych działkach zostało nam może 5 proc. porzeczki. Nie będzie się opłaciło wjeżdżać kombajnem, bo na gronie będzie 1-2 owoce. W tym roku nie zbierzemy więc nic - mówi nam nasza Czytelniczka spod Płońska. 

Siekierski: nie zostawimy rolników bez pomocy

Wobec tak olbrzymiej skali strat ministerstwo rolnictwa zapowiada, że "nie zostawi rolników bez pomocy", choć szczegółów jeszcze nie ujawnia. Wysokość i forma wsparcia będą ustalane dopiero po oszacowaniu strat.

- Rozpoczęły się prace komisji, które oceniają stan zniszczeń. Sprawdzają, jakie szkody te przymrozki dokonały. Także ja wizytowałem sady. A dzisiaj przedstawiciele resortu rolnictwa wybierają się do Sandomierza. To będzie przedmiotem prac i dokładnej analizy. Nie możemy zostawić rodników samych w tej trudnej sytuacji - poinformował 6 maja minister rolnictwa Czesław Siekierski na antenie radiowej Jedynki.

Minister zaznaczył, że resort musi poznać zakres strat.

- Zobaczymy, jakie to będą koszty i jakie będą możliwości państwa. Będziemy chcieli wyjść naprzeciw oczekiwaniom rolników - poinformował.

5000 zł do hektara za przymrozki w 2023 roku

Przypomnijmy. Za przymrozki wiosenne w 2023 roku rolnicy otrzymali od 250 do 5000 zł/ha w zależności od uprawy i stopnia uszkodzenia. Na największe rekompensaty mogli liczyć sadownicy, u których wystąpiły szkody na co najmniej 70 proc. powierzchni upraw drzew owocowych. 

Rekompensaty za przymrozki na komisji rolnictwa

Sprawą odszkodowań ma się też zająć sejmowa komisja rolnictwa. Na jednym z najbliższych posiedzeń posłowie mają dyskutować o możliwych formach pomocy. Zapowiedział to 24 kwietnia przewodniczący komisji Mirosław Maliszewski

Sadownicy apelują do premiera o rekompensaty do hektara

O rekompensaty i jak najszybsze powoływanie komisji klęskowych wystąpił już Związek Sadowników RP. 

- W związku z występującymi przymrozkami na terenie całego kraju Związek Sadowników RP zwrócił się do premiera z prośbą o pilną reakcję i jak najszybsze szacowanie strat oraz maksymalne uproszczenie procedury szacowania strat przez tzw. gminne komisje klęskowe – napisał Związek we wniosku do premiera Donalda Tuska.

Rolnicy domagają się uruchomienia pomocy w formie rekompensaty do hektara proporcjonalnie do poniesionych strat. Zwracają przy tym uwagę w piśmie do premiera, że był ogromny problem z ubezpieczaniem upraw od przymrozków. Dlatego chcą zmiany systemu ubezpieczeń dotowanych.

- Domagamy się radykalnych zmian tego systemu tak, aby nie zajmowały się tym komercyjne firmy, które nie są zainteresowane ubezpieczeniem upraw sadowniczych z dotacją ze względu na nieopłacalność spowodowaną wysokim ryzykiem uszkodzenia – tłumaczą sadownicy.

Proszą również o prolongaty obecnych kredytów i uruchomienie kredytów niskooprocentowanych z dwuletnim okresem karencji.

Przypominamy, że każdy z poszkodowanych rolników powinien zgłosić wystąpienie przymrozków do swojej gminy. Na tej podstawie powoływane są komisje szacujące straty. Więcej na ten temat TUTAJ

image
Rolnicy w rozpaczy

Rolnicy załamani. Przymrozki zabrały plony. "Straciłem wszystko"

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. czerwiec 2024 12:41