Pomoc suszowa: rolnicy boją się, że nie zdążą wysłać wniosków. ”Aplikacja działa tylko o świcie”Canva
StoryEditorPomoc suszowa 2023

Pomoc suszowa: rolnicy boją się, że nie zdążą wysłać wniosków. "Aplikacja działa tylko o świcie"

26.10.2023., 18:02h
Aplikacja suszowa wciąż nie działa poprawnie. Izby rolnicze alarmują, że można z niej korzystać tylko o świcie albo w nocy. Dlatego domagają się wydłużenia terminu składania wniosku o szacowanie szkód.

Aplikacja suszowa szwankuje. Rolnicy nie mogą wysłać wniosku 

Już tylko kilka dni zostało rolnikom na złożenie wniosków o szacowanie strat suszowych poprzez aplikację. Wielu z nich nie może jednak tego zrobić, bo aplikacja suszowa wciąż nie działa poprawnie. Boją się, że nie zdążą dopełnić obowiązków w terminie, czyli do 30 października.

- Trzeba co chwilę próbować. Dopiero za którymś razem mi się udało - alarmuje jedna z rolniczek na popularnej grupie branżowej na Facebooku.

- Agencja mówi, że nie ich aplikacja. Zadzwoniłem na infolinię rządową. 3 godziny prawie czekałem w kolejce i nic – denerwuje się pan Łukasz.

Do naszej redakcji zgłosił się też Pan Adam z woj. łódzkiego, któremu aplikacja nie zaciągała danych z ARiMR i prosiła w trakcie jednej sesji nawet o kilka SMS-ów weryfikacyjnych. Przez to nie mógł wysłać wniosku o szacowanie strat suszowych. O tej sprawie pisaliśmy TUTAJ.

Rolnicy apelują o wydłużenie terminu składania wniosków o pomoc suszową

W związku z tym, że niedziałająca poprawnie aplikacja jest jedynym narzędziem zgłaszania strat suszowych, rolnicy żądają kolejnego wydłużenia terminu składania wniosków (wcześniej minister rolnictwa wydłużył termin z 15 do 30 października). Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza wystąpiła 24 października w tej sprawie do wojewody kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

WIR apeluje do ministra rolnictwa. "Aplikacja działa tylko o świcie"

Dziś, 26 października o przedłużenie terminu składania wniosków do 10 listopada 2023 roku zaapelowała do ministra rolnictwa także Wielkopolska Izba Rolnicza.

- Z przekazanych informacji od wielkopolskich rolników wynika, że aplikacja działa sprawnie tylko we wczesnych godzinach porannych oraz bardzo późnym wieczorem. W godzinach urzędowania aplikacja działa wolno albo nie działa wcale. Z powodu przeciążenia systemu, tworzą się kolejki u doradców, którzy nie są w stanie normalnie pracować na udostępnionej aplikacji - zaznacza w piśmie do ministra WIR i dodaje, że rolnicy tracą przy tym swój cenny czas, i to w okresie trwania jesiennych prac polowych.

Aplikacja suszowa szwankuje. Co na to ministerstwo rolnictwa?

O naprawę aplikacji suszowej i umożliwienie rolnikom wysłania wniosku suszowego zapytaliśmy ministerstwo rolnictwa. 13 października biuro prasowe resortu poinformowało nas, że "administratorem publicznej aplikacji jest Centralny Ośrodek Informatyki, który na bieżąco podejmuje działania w celu zapewnienia sprawnego działania aplikacji oraz usuwa problemy systemowe".

image
Pomoc suszowa

Pomoc suszowa: termin składania wniosków oficjalnie wydłużony

 
image
Pomoc suszowa 2023

Aplikacja suszowa znów szwankuje. Rolnicy żądają więcej czasu na składanie wniosków

​Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. marzec 2024 07:38