Tomasz Ślęzak
StoryEditorpieniądze

Pożyczki na 0% dla producentów świń. Jakie warunki i na co?

04.03.2024., 11:30h
Magdalena SzaymańskaMagdalena Szaymańska
ARiMR wznowiła pożyczki na spłatę zobowiązań cywilnoprawnych dla producentów trzody chlewnej, którzy utrzymywali świnie na obszarach występowania ASF.

Pożyczki na 0% dla producentów świń

Pożyczki są nieoprocentowane, a wsparcie ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie. Pierwsi na wypłaty pieniędzy mogą liczyć rolnicy, którzy złożyli wnioski w IV kwartale ub.r., jeśli przeszły one pozytywną weryfikację.

Jaki długo okres na spłatę pożyczki?

Pożyczka jest udzielana maksymalnie na 10 lat, a za jej udzielenie Agencja nie pobiera żadnych opłat. Kwota pożyczki zależy od liczby świń utrzymywanych w stadzie w 2020 r. i może wynieść od 50 tys. zł na gospodarstwo, jeśli utrzymywało ono nie więcej niż 50 świń, do 1 mln zł, gdy było ich ponad 1000.

image
Wsparcie dla producentów świń

ARiMR wznawia nieoprocentowane pożyczki dla rolników utrzymujących świnie

Gdzie składać wnioski?

Wniosek można złożyć w biurze powiatowym Agencji, nie później niż w terminie 12 miesięcy od zakończenia obowiązywania ograniczeń w handlu świniami z wyznaczeniem obszarów ASF. Pożyczka udzielana jest na spłatę zobowiązań, które powstały przed datą złożenia wniosku o pożyczkę. Do zobowiązań cywilnoprawnych należą m.in. te z tytułu umów sprzedaży, w tym z tytułu nieopłaconych faktur, np. za maszyny i urządzenia, środki do produkcji rolnej, oraz umów kredytu lub pożyczek, w tym kredytów konsolidacyjnych oraz kredytów preferencyjnych. Są nimi także opłaty z tytułu sprzedaży (poboru) wody, energii lub odbioru ścieków na rzecz spółek wodnych, z tytułu umów ubezpieczeniowych oraz zobowiązania z tytułu umów sprzedaży lub dzierżawy nieruchomości, w tym wobec KOWR lub jednostek samorządu terytorialnego.

Magdalena Szymańska

fot. T. Ślęzak

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 14:21