Canva
StoryEditorPIENIĄDZE

5 gigantów handlujących produktami rolnymi zarobiło krocie. Zyski wzrosły 3 razy!

09.02.2024., 13:00h
Ostatnie lata przyniosły gwałtowny wzrost zysków dla pięciu największych graczy na rynku handlu towarami rolnymi: ADM, Bunge, Cargill, COFCO i Louis Dreyfuss Company, znanych jako ABCCD.

Giganci zbożowi się bogacą kosztem rolnika

Ta sytuacja, opisana w raporcie badawczym SOMO z Amsterdamu, podkreśla nie tylko ich potężne wpływy, ale także globalne konsekwencje tego zjawiska.

Według raportu, zyski tych gigantów potroiły się w ciągu ostatnich trzech lat, co zdaniem naukowców ma znaczący wpływ na światowy rynek artykułów spożywczych. Badacze Vincent Kiezebrink i Maarten Hietland zwracają uwagę na cztery główne czynniki, które doprowadziły do rekordowych zysków Wielkiej Piątki.

image
KOMENTARZ Naczelnego

WPR, czyli Wspólny Paraliż Rolnictwa

Główne czynniki bogacenia się najbogatszych

  • Monopolistyczna pozycja - ABCCD kontroluje kluczowe rynki eksportu i importu, dominując w globalnym handlu podstawowymi towarami rolnymi. Ich potężna pozycja stawia ich wirtualnie jako monopolistów na światowym rynku żywności.
  • Współpraca: Niezwykłe jest to, że ci giganci nie są tylko konkurentami, ale często współpracują na różnych poziomach. Wzajemne powiązania ułatwiają uzgadnianie wyższych cen, tworzenie karteli i utrzymanie wysokiej koncentracji rynku.
  • Kontrola podaży: Dzięki zdolności przechowywania i wpływowi na nieregulowane rynki finansowe, handlowcy rolni mogą manipulować niestabilnymi systemami żywnościowymi, czerpiąc zyski z niestabilności rynkowej.
  • Integracja: Wielka Piątka posiada rozległą sieć dostawców, obejmującą magazynowanie, przetwarzanie i transport surowców rolnych na globalną skalę. Ta integracja pionowa umożliwia im korzystanie z ekskluzywnych informacji rynkowych na każdym etapie łańcucha dostaw żywności.

Co z drobnymi rolnikami?

Obejmując swoją monopolistyczną pozycję i wpływ na światowy rynek żywności, badacze podkreślają potrzebę ochrony drobnych rolników i konsumentów. Aby stworzyć bezpieczny i stabilny system żywnościowy, zalecają przełamanie monopolistycznych struktur i wprowadzenie odpowiednich regulacji. Świadomość tego problemu jest kluczowa dla utworzenia bardziej równego i zrównoważonego globalnego systemu żywnościowego.

oprac. M. Czubak

fot. Canva

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. maj 2024 10:12