Przymrozek w SadzieJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorPrzymrozki

Straty po przymrozkach od 30 do 100%. Rolnicy apelują o pomoc klęskową

02.05.2024., 17:30h
Kwietniowe przymrozki zniszczyły uprawy sadowników i plantatorów owoców jagodowych. Rolnicy z niepokojem patrzą w przyszłość i proszą o wsparcie.

Drastyczne przymrozki na Lubelszczyźnie

Sadownicy z Lubelszczyzny liczą szkody wyrządzone w sadach i plantacjach krzewów owocowych przez przymrozki. W związku z tym Lubelska Izba Rolnicza zajęła stanowisko w sprawie konieczności podjęcia interwencji udzielenia pomocy gospodarstwom z terenu województwa lubelskiego dotkniętym falą przymrozków.

Jak wynika z treści pisma, członkowie izby z niepokojem obserwują sytuację na terenie swojego województwa, gdzie zostało już przeprowadzone rozeznanie stanu upraw po kwietniowych przymrozkach.

Uszkodzone pąki, kwiaty i zawiązki owoców

Członkowie lubelskiej izby stwierdzili, że kwietniowe przymrozki dochodzące do – 11 stopni Celsjusza uszkodziły pąki, kwiaty i zawiązki owoców większości upraw sadowniczych drzew i krzewów owocowych. Rolnicy podkreślają, że stopień uszkodzeń jest zróżnicowany w zależności od stanowiska, kondycji roślin oraz odmiany, jednak średnio obejmują one od 30 do 100% całej plantacji.

Ze względu na niespodziewane ocieplenie klimatu na początku kwietnia, w trakcie przymrozków większość plantacji owocowych znajdowała się w fazie kwitnienia i początkowego wzrostu zawiązków owocowych. Przemarzły również plantacje truskawek, malin, agrestu i porzeczki.

Trzeba ustabilizować sytuację sadowników

W związku z zaistniałą sytuacją rolnicy proszą o podjęcie wszelkich działań mających na celu ustabilizowanie sytuacji sadowników i plantatorów owoców jagodowych. Zdaniem członków LIR, działania te powinny mieć charakter pomocowy, pozwalający na pokrycie w całości lub przynajmniej częściowo poniesionych przez producentów rolnych kosztów. Rolnicy uważają, że najlepszym rozwiązaniem byłoby uruchomienie pomocy finansowej i zabezpieczenie środków finansowych dla gminnych komisji szacujących straty.

Przeczytaj również: Przymrozki niszczą zbiory. Czy będą rekompensaty? oraz Duże zmiany w ubezpieczeniach upraw rolnych. Zyskają rolnicy

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: LIR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. lipiec 2024 00:10