StoryEditorwiadomości z branży

Pracownicy sezonowi - czy napływ uchodźców z Ukrainy zmieni rynek?

31.03.2022., 09:03h
Ukraińscy uchodźcy, na mocy ustawy związanej z pomocą dla nich, którzy zainteresowani pobytem czasowym w Polsce będą mogli przebywać w naszm kraju przez 3 lata. Co to oznacza dla Polski i dla polskiego rolnictwa?

Przepisy ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, które obowiązują od 24 lutego 2022 roku, umożliwiają uchodźcom legalnie przebywać w Polsce do dnia 24 sierpnia 2022 roku, a co więcej zainteresowani dłuższym pobytem w naszym kraju będą mogli starać się zezwolenia na pobyt czasowy przez kolejne 3 lata. Co to oznacza dla Polski i dla polskiego rolnictwa?

Nowe przepisy umożliwią rozsądne pomaganie uchodźcom

Aleksander Dargiewicz, prezes POLPIG, zwraca tutaj uwagę, że zmiany te mieszczą się w konwencji rozsądnego pomagania. Co oznacza, że Ukraińscy uchodźcy otrzymają wsparcie w zaaklimatyzowaniu się w naszym kraju i podjęcie pracy. Zanosi się, że znacznie i pozytywnie wpłynie to na rynek pracy, również w rolnictwie, który cierpi na niedobór pracowników. A sami uchodźcy dzięki pracy, łatwiej się z Polską zaprzyjaźnią. Obywatele Ukrainy stanowią ważny segment na polskim rynku pracy.

Ci obywatele ukraińscy, którzy pozostaną w Polsce po zakończeniu wojny, będą mogli tę lukę wypełnić. Szacunki mówią o zatrudnieniu nawet 0,5 mln pracowników w ciągu 6 miesięcy oraz kolejnych 200 tysięcy po tym okresie.

Rolnictwo cierpi na braki pracownicze​

W rolnictwie rąk do pracy brakuje m.in. w:

  • zakładach przetwórczych,
  • gospodarstwach,
  • systemie wsparcia technicznego,
  • agronomii,
  • weterynarii.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom POLPIG wraz z prawnikami przygotował szereg rekomendacji i porad prawnych dla pracodawców gotowych zatrudnić pracowników z Ukrainy.Jest to o tyle ważne, że wpłyną na świadomość prawnych aspektów takiej współpracy tak, by maksymalnie, wykorzystać rodzące się możliwości. Więcej na stronie polpig.pl

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

na podstawie materiałów POLPIG

Fot.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2023 18:39