StoryEditorPorady prawne

Przekazanie gospodarstwa a zwrot akcyzy za paliwo rolnicze

15.02.2019., 15:02h
Przez ponad 30 lat prowadziłem gospodarstwo rolne. W styczniu 2019 r. przekazałem je synowi. Teraz mam problem ze zwrotem podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. W urzędzie poinformowano mnie, że skoro nie jestem już producentem rolnym, nie otrzymam zwrotu podatku akcyzowego, więc nie mam składać wniosku. Natomiast syn nie może złożyć wniosku, gdyż faktury za 2018 r. są na moje nazwisko. Słyszałem od znajomego, który w ubiegłym roku był w takiej samej sytuacji, ale w innej gminie, że on złożył wniosek i otrzymał zwrot. Co mogę zrobić w takiej sytuacji?
 Od kilku lat występuje problem zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w przypadku przekazania gospodarstwa rolnego następcy. Pisaliśmy o tym wielokrotnie w „Tygodniku Poradniku Rolniczym”.

Jednocześnie ostatnie wyroki sądów administracyjnych oraz Samorządowego Kolegium Odwoławczego są korzystne dla byłych producentów rolnych. Powinien Pan zatem, niezależnie od tego, co twierdzą osoby w urzędzie gminy, złożyć wniosek o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. W przypadku decyzji odmownej powinien Pan złożyć odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a potem ewentualnie skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Może się Pan powołać na korzystne decyzje i orzeczenia sądów.

Na przykład na decyzję SKO we Wrocławiu z 23 lutego 2017 r. (sygnatura akt: SKO 4203/4/17), w której stwierdzono, iż skoro strona była producentem rolnym w okresie ponoszenia wydatków na zakup oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, sam fakt przekazania gospodarstwa rolnego w drodze darowizny przed złożeniem wniosku o zwrot podatku akcyzowego nie pozbawia jej prawa do otrzymania zwrotu podatku w granicach limitu określonego w art. 4 ust. 2 i ust. 3 ustawy z 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego.

Z kolei Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w wyroku z 29 listopada 2018 r. (sygnatura akt: I SA/Ol 563/18) stwierdził, iż wnioskodawca nie musi posiadać statusu producenta rolnego na dzień złożenia wniosku o zwrot podatku. Istotne jest, aby taki status posiadał w okresie, którego zwrot podatku dotyczy i w którym następuje zakup oleju napędowego na podstawie faktur VAT. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 22 października 2015 r. orzekł natomiast, iż wyzbycie się posiadania gruntów rolnych przed terminem uprawniającym do złożenia wniosku, z uwagi na długotrwały proces jego zwrotu oraz cel wprowadzenia tej regulacji, nie powinno stanowić przeszkody do złożenia wniosku o zwrot podatku, o ile pozostałe warunki są spełnione. Zdaniem sądu, komentując art. 5 ust. 1 ustawy z 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej producentem rolnym, należy przyjąć, że wprowadzone w tym przepisie wyrażenia "będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego” odnosi się do określenia właściwości miejscowej organu uprawnionego do rozpoznania wniosku. Nie odnosi się natomiast do zachowania prawa do złożenia wniosku.
  

Przekazanie gospodarstwa a zwrot akcyzy za paliwo rolnicze


Na pytania prenumeratorów Tygodnika Poradnika Rolniczego odpowiada dr hab. Aneta Suchoń

fot. Pixabay
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. grudzień 2024 03:50