StoryEditorWiadomości rolnicze

Rolnicy-emeryci będą mogli skorzystać z santorium

06.12.2022., 15:12h
Od 1 stycznia 2023 r. rolnicy-emeryci będą mogli korzystać z turnusów rehabilitacyjnych w sanatoriach po skierowaniu przez KRUS. To duża zmiana, gdyż do tej pory KRUS kierowało do sanatorium jedynie rolników aktywnych zawodowo.

Sanatorium nie tylko dla aktywnie pracujących rolników, ale też dla emerytów

Od 1 stycznia 2023 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Na ich mocy Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego będzie mogła kierować na leczenie rehabilitacyjne nie tylko rolników aktywnych zawodowo, ale także gospodarzy, którzy już przeszli na emeryturę rolniczą.

W praktyce oznacza to że 600 rolników –emerytów ma szansę skorzystać z sanatorium w 2023 roku. Z kolei 600 osób spośród opiekunów osób niepełnosprawnych zostanie skierowanych na 7-dniowe turnusy regeneracyjne.

Skierowanie ich na turnusy rehabilitacji leczniczej będzie uzależnione od zapotrzebowania i posiadanych środków pieniężnych. Stawki odpłatności za osobodzień rehabilitacji leczniczej chorób układu ruchu rolników, realizowanej w 2022 roku – tj. 120,00 zł, na rok 2023 zostały powiększone o wskaźnik inflacji (10,8 %) i będzie wynosić 133,00 zł odpłatności za osobodzień.

Rehabilitacja w sanatoriach KRUS nadal będzie trwała 21 dni

Czas pobytu w sanatorium się nie zmienił - nadal turnus będzie wynosił 21 dni, także dla rolników-emerytów. Celem zabiegów rehabilitacyjnych będzie usprawnienie, a każdy kuracjusz będzie miał zagwarantowane około 3 zabiegów dziennie.

Warunkiem przyjęcia do sanatorium jest samodzielność psychofizyczna potencjalnych kuracjuszy (sprawność ruchowa, funkcje poznawcze, stan emocjonalny). Plan zabiegów i rehabilitacji określać ma lekarz w Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS.

Jakie kryteria będą decydować o rolnika-emeryt skierowaniu do sanatorium?

Są to przede wszystkim kryteria:

  • medyczne, czyli wskazania i przeciwwskazania opracowane przez KRUS;
  • proceduralne, czyli wystawienie wniosku przez lekarza POZ lub lekarza specjalistę, złożenie tego wniosku w jednostce organizacyjnej KRUS oraz weryfikacja medyczna tego wniosku przez lekarza Regionalnego Inspektora Orzecznictwa Lekarskiego;
  • formalno-prawne, czyli brak określenia górnej granicy wieku oraz pobieranie przez osobę świadczenia emerytalnego.

Leczenie sanatoryjne dla opiekunów osób niepełnosprawnych

Podobnie jak w przypadku emerytów-rolników KRUS ma możliwość skierowania na turnusy regeneracyjne większą liczbę opiekunów osób niepełnosprawnych, należy jednak podkreślić, że jest to uzależnione od zapotrzebowania i posiadanych środków pieniężnych.

Opiekun będzie miał zagwarantowane średnio 4 zabiegi dziennie, a ich rodzaj będzie określał lekarz w Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS.

Turnusy regeneracyjne będą realizowane w sześciu Centrach Rehabilitacji Rolników KRUS.

O skorzystaniu z turnusów regeneracyjnych będą decydowały kryteria:

  • Medyczne – tj. wskazania i przeciwwskazania korzystania z turnusów regeneracyjnych opracowane przez KRUS;
  • Proceduralne– wniosek wystawiany przez lekarza POZ lub lekarza specjalistę, złożenie wniosku w jednostce organizacyjnej KRUS oraz weryfikacja medyczna wniosku przez lekarza Regionalnego Inspektora Orzecznictwa Lekarskiego.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Fot. KRUS

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2024 16:20