StoryEditorWiadomości rolnicze

Rolnik dostanie dopłaty bezpośrednie, ale... po kontroli satelity

14.08.2022., 09:08h
Wkrótce rolnicy będą otrzymywać dopłaty bezpośrednie do hektara użytków rolnych, ale także po spełnieniu różnych warunków określonych w ekoschematach. Oznaczać to może jeszcze bardziej dokładne kontrole wniosków o dopłaty bezpośrednie ze stanem faktycznym na polu. Jak może to wyglądać w praktyce?

Rozwój rolnictwa precyzyjnego i kontrola w oparciu o dane satelitarne

Podstawę rozwoju i funkcjonowania rolnictwa precyzyjnego stanowią dane satelitarne.

Od wielu lat obserwowany jest rozwój rolnictwa precyzyjnego, które polega na mierzeniu warunków glebowych na polu i śledzeniu ich zmienności, a następnie odnoszeniu zgromadzonych informacji do wyniku, czyli plonu. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych urządzeń i programów podzielone na wycinki pole jest pod stałą obserwacją. Dane uzyskane o każdym fragmencie ziemi są przesyłane do oprogramowania, które je analizuje, a następnie przedstawia najlepsze rozwiązania dla każdego fragmentu ziemi na polu.

Kontrola upraw przy pomocy satelity

Dane satelitarne ułatwiają planowanie upraw i szacowanie strat, dlatego coraz częściej są wykorzystywane w rolnictwie. – Wykorzystanie danych satelitarnych w rolnictwie jest coraz powszechniejsze, głównie ze względu na coraz większą dostępność danych satelitarnych i coraz mniejsze koszty związane z ich pozyskiwaniem – informuje dr hab. inż. Przemysław Kupidura w wywiadzie dla Newserii Innowacje.

Jak wynika z danych zawartych w raporcie „Teledetekcja satelitarna w rolnictwie – szanse i możliwości” przygotowanego dla KOWR, dzięki zdjęciom satelitarnym możliwe jest:

  • określenie stanu upraw,
  • zastosowanie odpowiednich nawozów w miejscach wymagających,
  • określenie dawki nawozu lub środków ochrony roślin,
  • określenie zapotrzebowania na nawodnienie,
  • szacowanie wysokości plonów na danym obszarze,
  • określenie strat spowodowanych np. czynnikami atmosferycznymi.

Tego typu dane stanowią podstawę rozwoju rolnictwa precyzyjnego. Powyższe informacje są niezbędne m.in. dla zakładów ubezpieczeń, ponieważ usprawniają proces likwidacji szkód.

Rolnicy dostaną dopłaty bezpośrednie po kontroli satelity

O obowiązkowe korzystanie z danych satelitarnych upomina się Unia Europejska. Jak twierdzi prof. Kupidura, temat identyfikacji upraw w ostatnim czasie jest szeroko komentowany i rozwijany. Możliwe, że w niedalekiej przyszłości kontrola upraw będzie odbywała się wyłącznie za pomocą danych satelitarnych, czego domaga się Komisja Europejska.

– Istotnym i ostatnio bardzo szeroko rozwijanym wątkiem jest identyfikacja upraw, głównie dla celów Unii Europejskiej, czyli dopłat bezpośrednich dla rolników. Jest nacisk Komisji Europejskiej na to, żeby rolnicy deklarowali, co posiali. Kontrola tych deklaracji ma być robiona całkowicie automatycznie, oparta na danych satelitarnych – dodaje profesor PW.

Rynek aplikacji dedykowanych rolnikom rozwija się

Dzięki łatwiejszemu dostępowi do zdjęć satelitarnych twórcy aplikacji decydują się na tworzenie programów dedykowanych rolnikom, których stosowanie ma rozwijać automatyzację w rolnictwie.

–  Mamy znakomity system satelitarny Sentinel, który produkuje bardzo dobrej jakości zdjęcia, nadające się świetnie do wykorzystania właśnie w rolnictwie, ze względu m.in. na dokładność, głębokość tematyczną i rozdzielczość przestrzenną – zapewnia prof. Kupidura

Kolejną z aplikacji, wspomagających rozwój rolnictwa precyzyjnego dedykowanych rolnikom jest Planet Platform. Przy pomocy udostępnianych za pomocą platformy map, rolnik może zaobserwować, gdzie wydajność upraw jest najwyższa, gdzie najniższa i określić podstawy zmienności plonu. Porównanie danych z kilku lat pozwala zidentyfikować właściwości gleby na dużych obszarach i zintensyfikować nawożenie w miejscach, w których jest to szczególnie potrzebne.

– Te usługi będą się rozwijać, wydaje mi się, że głównie w kierunku coraz większej automatyzacji. Stanie się to wraz z rozwojem systemów satelitarnych, zwiększaniem rozdzielczości, dokładności, precyzji tego obrazowania, ze zwiększaniem się dostępności tych zdjęć, ale też wraz z rozwojem różnych informatycznych rozwiązań, typu uczenia maszynowego, sztucznej inteligencji. Stanie się tak ze względu i na coraz większą dokładność danych, i na coraz lepsze nasze umiejętności komunikowania się z komputerem, żeby robił to za nas – dodaje prof. Kupidura.

Analitycy Research and Markets spodziewają się, że globalny rynek rolnictwa precyzyjnego do 2030 r. wypracuje przychody roczne w granicach 21 mld dol. Według przeprowadzonych badań w 2022 r. wartość obrotu ma wynieść niecałe 8 mld dol, co oznacza roczny wzrost o prawie 13%.

Przeczytaj także:

Dopłaty bezpośrednie, ekoschematy i dobrostan zwierząt. Jakie będą stawki dotacji unijnych?

oprac. Justyna Czupryniak

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. czerwiec 2024 15:04