Nowe przepisy mają zagwarantować, że rolnik dostanie pieniądze za swoje produkty do 30 dniEnvato
StoryEditorPrawo dla rolnika

Rolnik musi dostać pieniądze za swoje produkty do 30 dni. Handlarzy czekają wysokie kary

26.09.2023., 13:30h
KE zmienia przepisy w sprawie terminów płatności. Rolnicy mają dostać pieniądze za swoje produkty najpóźniej w ciągu 30 dni. W przeciwnym wypadku handlarze zapłacą kary.

W UE co druga faktura opłacana jest z opóźnieniem

Rolnicy są najsłabszym ogniwem w łańcuchu dostaw, bo nie mają praktycznie żadnych możliwości negocjacyjnych. Sieci handlowe i pośrednicy często to wykorzystują i płacą rolnikowi za jego towary nawet po kilku miesiącach. W obecnych realiach, gdzie koszty produkcji są ogromne, a wiele gospodarstw wiąże koniec z końcem, takie odłożone płatności mogą doprowadzić nawet do bankructwa.

Dlatego Komisja Europejska wprowadza przepisy mające na celu zwalczanie opóźnień w płatnościach w transakcjach handlowych.

- W UE średnio jedna na dwie faktury w transakcjach handlowych jest opłacana z opóźnieniem (lub w ogóle). Opóźnienia te powodują efekt domina, który prowadzi do jeszcze większych opóźnień – tłumaczy UE.

UE chce, by maksymalny termin płatności wynosił 30 dni bez możliwości przedłużenia. Obecnie w odniesieniu do wszystkich transakcji handlowych, termin też wynosi 30 dni, ale można go przedłużyć do 60 lub nawet 120 dni. W nowym prawie nie będzie takiej opcji.

Rolnik dostanie pieniądze za swoje produkty w ciągu 30 dni

Przepisy te obejmą także rolników. Jak informuje Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa, nowe prawo spowoduje, że rolnik dostanie pieniądze za swoje produkty w ciągu 30 dni. Jeśli handlarz nie dotrzyma tego terminu, będzie musiał zapłacić 50 euro kary.

- Dzięki propozycji rozporządzenia w sprawie opóźnień w płatnościach wszyscy rolnicy otrzymają w przyszłości płatność najpóźniej w ciągu 30 dni, wraz z automatycznymi stopami procentowymi i zryczałtowaną opłatą w wysokości 50 EUR za opóźnienia w płatnościach – tłumaczy Wojciechowski. 

Kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy ws. terminów płatności?

Nowe przepisy zaczną obowiązywać rok po wejściu w życie rozporządzenia. Wcześniej musi je przyjąć Parlament Europejski i Rada.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2023 14:29