StoryEditorDotacje

Rolniku, sprawdź czy dostaniesz dotacje na maszynę rolniczą, którą chcesz kupić

07.08.2021., 13:08h
Wiele firm sprzedających maszyny rolnicze zapewnia, że na oferowany przez nich sprzęt rolnik otrzyma dotacje PROW. ARiMR przestrzega gospodarzy, aby przed definitywnym zakupem danej maszyny sprawdzili czy na pewno otrzymają na nie wsparcie. Jak to zrobić?

Takiej treści apel do rolników wystosowała ostatnio Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w związku z informacjami, że można uzyskać zwrot połowy kosztów nabycia pewnych urządzeń do uzdatniania wody dzięki refundacjom od ARiMR. W tym konkretnym przypadku chodziło o pomoc na "Modernizację gospodarstw rolnych" w ramach PROW 2014-2020.

Po stronie rolnika i w jego interesie jest upewnienie się, że zakup takiej czy innej maszyny jest rzeczywiście refundowany, a także w jakiej wysokości.

Rolnicy powinni mieć świadomość, że wysokości i możliwości dofinansowania w ramach PROW 2014-2020 realizowane przez ARiMR są poprzez określony katalog refundowanych kosztów. Co więcej każda taka pomoc ma określone procedury.

Koszt kwalifikowany - co się w niego wlicza

Dla przykładu: co zalicza się do kosztów kwalifikowanych w obszarze nawadniania?

  • zakup nowych maszyn i urządzeń, w szczególności do poboru, mierzenia poboru, magazynowania, uzdatniania, odzyskiwania lub rozprowadzania wody,
  • zakup nowych instalacji do rozprowadzania wody,
  • zakup instalacji nowych systemów nawadniających i systemów do sterowania nawadnianiem.

Jednakże w tym obszarze nie ma możliwości dofinansowania inwestycji niezwiązanych z nawadnianiem upraw lub gruntów rolnych.

O czym należy pamiętać przed decyzją o zakupie maszyn w ramach refundacji kosztów?

  • Decyzja o zakupie musi mieć racjonalne uzasadnienie ekonomiczne, czyli jej koszty muszą być ściśle związane z działalnością rolniczą oraz nawadnianiem,
  • parametry techniczne nowego nabytku powinny być dostosowane do potrzeb i zasobów gospodarstwa, tzn. być zgodne z samą produkcją i jej skalą.
  • koszty kwalifikowalne nie mogą być finansowane z udziałem innych środków publicznych – co oznacza, że gdy wartość danej inwestycji wykracza poza wykaz kosztów, nie zostanie ona dofinansowana,
  • nie ma szans na refundacje poniesionych kosztów z tytułu zakupu, jeśli nie jest on uzasadniony dla gospodarstwa wnioskodawcy.

Co rolnik powinien zrobić w razie wątpliwości przed zakupem?

ARiMR zaleca, żeby rolnicy, którzy mają wątpliwości czy zakup danej maszyny wiąże się z szansą otrzymania zwrotu części kosztów inwestycji, skonsultowali się z ekspertami ARiMR w biurach powiatowych, oddziałach regionalnych czy centrali lub ze specjalistami z Ośrodków Doradztwa Rolniczego.

Jakie wygląda ocena wniosków o refundację kosztów zakupu maszyn do gospodarstwa?

  • Najważniejsze, to złożenie wniosku o refundację w ramach PROW 2014-2020 w czasie określonym przez ARiMR . Terminarz jest dostępny na stronie Agencji.
  • Każdy wniosek jest oceniany pod kątem kwalifikacji do otrzymania wsparcia – są punktowane i sprawdzane czy zmieszczą się w limicie środków.
  • Podpisanie umowy, która otwiera furtkę do otrzymania pomocy finansowej.
  • Możliwe jest zatwierdzenie zakupu danego urządzenia już po złożeniu wniosku, ale  przed oceną kwalifikującą, co wiąże się z ryzykiem, że może on nie otrzymać refundacji poniesionych kosztów albo pomoc okaże się niższa niż zakładał.
  • Po zawarciu umowy z ARiMR i dokonaniu zakupu, rolnik może już składać wniosek o wypłatę wsparcia. Jednakże jego wypłata jest dokonywana po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o pomoc.

Jak podkreśla Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa: nigdy nie rekomendowała, nie rekomenduje i nie będzie rekomendować zakupu urządzeń konkretnej firmy.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcie: Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. kwiecień 2024 10:45