StoryEditorPrzepisy prawa

Split payment, czyli rozdzielna płatność – nowe regulacje także dla rolników vatowców

01.03.2018., 12:03h
Słyszałem od sąsiada, że od lipca każdy rolnik, nawet ryczałtowy, będzie musiał mieć dwa konta w banku, jeśli będzie chciał mieć zapłacone za sprzedany towar. Czy faktycznie? O co tutaj chodzi? Z takim pytaniem zwrócił się do naszej redakcji jeden z czytelników.
Sąsiad naszego czytelnika komentował zapewne nowe przepisy split payment, czyli modelu podzielonej płatności dotyczącego podatku VAT. Split payment będzie mógł być stosowany od lipca br. wyłącznie w odniesieniu do transakcji dokonywanych na rzecz innych podatników, czyli w relacjach płatnik VAT a płatnik VAT. Mechanizm ten nie będzie stosowany w transakcjach: płatnik VAT a podmiot, który nie jest płatnikiem VAT, czyli między rolnikiem vatowcem a ryczałtowcem.

Dwa konta – dwie płatności

Obecnie rolnik rozliczający VAT, sprzedając towary z gospodarstwa, otrzymuje na konto całość uiszczonej przez nabywcę kwoty, a potem rozlicza się z VAT z urzędem skarbowym. Split payment będzie polegał na tym, iż vatowiec będzie miał dwa rachunki w banku: jeden normalny, a drugi specjalnie do regulacji VAT. Nabywca towaru lub usługi wykona dwa przelewy: kwotę netto – na rachunek normalny, a kwotę podatku VAT – na rachunek tzw. vatowski.

Ustawa wskazuje jednak na dobrowolność stosowania tego rozwiązania przez nabywców. Inicjatywa w tym zakresie będzie należała właśnie do niego. Czyli jeśli nabywca towarów od rolnika, np. spółdzielnia mleczarska zechce zastosować rozdzielną płatność, to zapłaci rolnikowi za mleko na dwa konta. To samo będzie dotyczyło sytuacji, w której to rolnik będzie nabywcą jakiegoś towaru, np. maszyny rolniczej. Jeśli rolnik vatowiec zechce zapłacić za maszynę na dwa konta, sprzedawca będzie musiał przyjąć taką płatność. Rozdzielne konta będą uwzględnianie na fakturze. Aby umożliwić wszystkim nabywcom vatowcom dokonywanie zapłaty zgodnie z zasadami podzielonej płatności, rachunek VAT będzie zakładany przez banki lub SKOK-i dla każdego podatnika VAT. Założenie i prowadzenie rachunku ma być neutralne finansowo.

Tylko na użytek VAT

Na rachunek utworzony do rozliczeń split payment nie mogą być wpłacane inne środki niż z tytułu VAT. Przepisy nie zakładają, by urząd skarbowy miał dostęp do tego rachunku oraz aby mógł samodzielnie dysponować zgromadzonymi na nim środkami. Jednakże podatnik będzie miał prawo do wystąpienia z wnioskiem do skarbówki o dokonanie przelewu środków z tego rachunku na swój rachunek rozliczeniowy.

Split payment nie będzie jeszcze od lipca br. obowiązkowy. Przygotowano jednak zachęty dla tych, którzy zdecydują się na jego stosowanie. Pierwszą z nich jest zwolnienie z odpowiedzialności solidarnej za VAT, drugą zwolnienie z sankcji za VAT (tj. zastosowania podwyższonej stawki odsetek za zwłokę w wysokości 150% stawki odsetek za zwłokę. Trzecią zachętą jest przyspieszony zwrot VAT (do 25 dni). ms
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. grudzień 2024 00:16