StoryEditorPorady prawne

Sprzedaż gruntów dziedziczonych, a podatek od sprzedaży

01.02.2021., 17:02h
W ubiegłym roku przeprowadzono dział spadku po rodzicach pomiędzy mną i moimi dwiema siostrami. Jedna z sióstr chciałaby jednak zrezygnować z posiadania gruntów rolnych, w związku z czym ja wraz z drugą siostrą chciałybyśmy od niej je odkupić. Czy w tej sytuacji siostra sprzedająca grunty będzie musiała zapłacić podatek od sprzedaży, jeżeli od działu spadku nie upłynęło 5 lat? Czy w grę wchodzi jakiś inny podatek?

Kiedy zbycie gruntów jest opodatkowane?

Artykuł 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych wśród źródeł przychodu podlegających opodatkowaniu wymienia m.in. odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Co oznacza termin „nabycie”?

W orzecznictwie sądów administracyjnych przyjmuje się, że termin "nabycie", który oznacza każde przeniesienie na nabywcę własności rzeczy w ramach spadku, innej jednostronnej czynności, na podstawie aktu prawnego, umowy sprzedaży, zamiany, darowizny. Nabycie spadku regulują przepisy art. 924 i art. 925 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którymi spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, co następuje z chwilą śmierci spadkodawcy.

Kiedy sprzedaż dziedziczonych gruntów nie będzie opodatkowana?

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązuje jednak korzystny przepis (art. 10 ust. 5 ww. ustawy), zgodnie z którym do pięcioletniego okresu wliczany jest nie tylko okres posiadania nieruchomości przez spadkobiercę, który dokonuje sprzedaży, ale takż...

Pozostało 70% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. grudzień 2024 07:45