StoryEditorporady prawne

Sprzedaż nieruchomości otrzymanej w spadku a podatek dochodowy

20.02.2020., 09:02h
Czy udział w nieruchomości może zostać zbyty? Jakie są zasady takiego działania i co można zrobić ze środkami w ten sposób pozyskanymi, aby nie płacić podatku dochodowego od osób fizycznych? Odpowiada prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń.
Odziedziczyłem udział w nieruchomości. Jakie są zasady zbycia takiego udziału? Na jakie cele można przeznaczyć pieniądze z jej sprzedaży, aby nie płacić podatku dochodowego od osób fizycznych? - z takim pytaniem do redakcji "Tygodnika Poradnika Rolniczego" zwrócił się jeden z czytelników. Odpowiedź przygotowała dla niego prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń.

Zbycie nieruchomości to przychód

Artykuł 10 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości są źródłem przychodów.

Okres karencji w przypadku zbycia nieruchomości lub jej części

Reguła ta obowiązuje, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat. Według ust. 5 art. 10 ustawy, w przypadku odpłatnego zbycia nabytych w drodze spadku nieruchomości lub praw majątkowych okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Wyjątki od reguły

Aczkolwiek nabycie albo odpłatne ...
Pozostało 75% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. lipiec 2024 22:45