StoryEditorInformacje rynkowe

Susza pociągnie ceny mleka i produktów mlecznych w górę

18.09.2018., 14:09h
Jak twierdzi wielu analityków rynków rolnych, mleko stało się najcenniejszym produktem rolnym na świecie i ma jedną z najbardziej niestabilnych cen. Średnia światowa cena mleka, to obecnie około 30 eurocentów za kilogram. Przy takim poziomie cenowym nie będzie możliwe zaspokojenie światowego wzrostu zapotrzebowania na mleko, dlatego należy się spodziewać wyższych światowych cen mleka.
Takie słowa padły z ust dr Torstena Hemme z International Farm Comparison Network (IFCN), organizacji zajmującej się badaniem sektora mleczarskiego na świecie, na forum mlecznym 5 września br. w niemieckim Werl. Z dużym prawdopodobieństwem, droższe mleko pociągnie za sobą wyższe ceny produktów mleczarskich, w tym masła.

Choć obecne dane dotyczące produkcji mleka w perspektywie półrocznej lub kwartalnej w krajach dotkniętych suszą nie wskazują jeszcze silnego wpływu na wydajność, z doniesień dotyczących problemów z pozyskaniem paszy od producentów mleka z wielu krajów, można wnioskować, że będzie to nieuniknione. 


Wzrost produkcji wyhamowuje

Według danych ZMB (niemiecka instytucja zajmująca się raportowaniem rynku mleka) od początku roku do końca lipca w UE skupiono o 1,7% więcej mleka, natomiast w drugim kwartale  w porównaniu do początku roku już tylko o 1,2% więcej. Wzrost dostaw osłabił się jeszcze silniej w lipcu. W porównaniu do lipca ubiegłego roku, w tym roku w lipcu skupiono o 0,9% mniej mleka.

W Irlandii, która w ostatnich latach była głównym motorem wzrostu produkcji mleka w UE, w lipcu ze względu na trudne warunki pogodowe skupiono go o 3,8% mniej niż w lipcu 2017 r. Mniej mleka  w porównaniu do lipca ubiegłego roku wyprodukowano  także w krajach nadbałtyckich, Holandii oraz w Niemczech. Jak podaje ZMB, w ostatnim tygodniu sierpnia skupiono tam o 1,1% mniej mleka niż przed tygodniem. W porównaniu do analogicznego okresu jest to jeszcze wzrost, ale już niewielki (0,3%).

Susza dotknęła także farmerów w Wielkiej Brytanii. Najnowsze prognozy dotyczące produkcji zakładają spadek dostaw mleka w tym kraju jedynie o 0,7% do 6 080 mln litrów od października br. do marca przyszłego roku. Przewiduje się jednak, że te prognozy zostaną skorygowane w dół, jak zostaną w pełni widoczne skutki suszy.

Niekorzystna sytuacja dla produkcji mleka jest również w Australii. W lipcu, który jest pierwszym miesiącem tamtejszego roku gospodarczego, wyprodukowano 649 621 ton mleka. Jest to wynik o 4,2% poniżej poziomu z poprzedniego roku. Doskwierająca susza sprawia, że z powodu braku pasz i niskich cen mleka wielu tamtejszych farmerów sprzedaje krowy na rzeź.


W Niemczech i w USA w górę, w Nowej Zelandii w dół

DBV (Niemiecki Związek Rolników) przewiduje, iż wobec trudnej sytuacji gospodarstw mlecznych związanej z suszą, co przełoży się na spadek wydajności i poziomu produkcji mleka do końca roku mleko w Niemczech powinno zdrożeć. Obecnie niemieccy rolnicy otrzymują za kilogram mleka 32–33 eurocenty, według Karstena Schmala z DBV, do Bożego Narodzenia mleko powinno być o 6 eurocentów/kg droższe.

Co prawda tej opinii nie potwierdzają Ingo Müller, dyrektor zarządzający Deutsche Milchkontor i Jeoen Elfers z FrieslandCampina, jednakże w ich ocenie obecna sytuacja na rynku mleczarskim jest stabilna z pozytywnym trendem. Warto dodać, iż DMK to największa niemiecka mleczarnia, a FrieslandCampina piąta.

Milchindustrie Verband (Stowarzyszenie Przemysłu Mleczarskiego) z kolei donosi, iż wyjątkowe tegoroczne lato ma wpływ na rynek mleka. Zapasy mleka w Niemczech zmniejszyły się, co może przełożyć się na wzrost cen masła i sera. Niewykluczone, że umocnią się także ceny odtłuszczonego mleko w proszku. Ceny producenta przebiły dolinę i znów rosną.

Z kolei, jak donosi ZMB, Fonterra, największa nowozelandzka firma mleczarska, obniżyła pod koniec sierpnia 2018 zapowiedź cen mleka na bieżący rok mleczarski 2018/2019. Członkom spółdzielni obiecano cenę podstawową w wysokości 7 NZD/kg. Krótko przed rozpoczęciem roku gospodarczego zapowiedziano, że cena będzie o 25 centów niższa, czyli  6,75 NZD/kg. W przeliczeniu na euro jest to 28,4 eurocentów/kg mleka. Obniżenie prognozy cen mleka zostało uzasadnione słabszym popytem na masło i mleko w proszku w innych krajach oraz niekorzystnym kursem dolara nowozelandzkiego w stosunku do euro. 

W Stanach Zjednoczonych natomiast, wg USDA, produkcja mleka w 23 największych stanach w lipcu wyniosła 7,8 mld kg, czyli o 0,4% więcej niż w lipcu 2017 r.

Ze względu na stosunkowo wysoki oczekiwany popyt w oparciu o prognozy gospodarcze, USDA podniosła prognozy cen mleka w skupie. Dla 2018 r. jest to ok. 32,2–32,6 dolarów za 100 kg. W 2019 roku cena skupu ma wynieść ok. 32,9 dolarów/100 kg. Ze względu na niższe oczekiwane ceny pasz i wyższe prognozy cen mleka, USDA podniosła prognozę produkcji mleka w 2019 r. do 100,2 mld kg. W związku z nowymi taryfami nakładanymi przez Chiny, w szczególności na laktozę, Amerykanie obniżyli oczekiwania eksportowe.

Magdalena Szymańska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. grudzień 2024 09:29