Dopłaty do ubezpieczenia zwierząt: rusza nabór wniosków w ARiMRCanva
StoryEditorDopłaty dla rolników

Dopłaty do ubezpieczenia zwierząt: rusza nabór wniosków w ARiMR

29.12.2023., 10:14h
ARiMR uruchamia nabór wniosków o dopłaty do ubezpieczenia zwierząt. Którzy rolnicy mogą otrzymać wsparcie i w jakiej wysokości?

Rusza nabór wniosków o dopłaty do ubezpieczenia zwierząt. Do kiedy ARiMR przyjmuje dokumenty?

Już po raz czwarty ARiMR uruchamia nabór wniosków o dopłaty do ubezpieczenia zwierząt. Wsparcie skierowane jest do rolników, którzy ubezpieczyli drób, bydło lub świnie od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych salmonellą. Będą oni mogli złożyć dokumenty od 18 stycznia do 15 marca 2024 r. w biurach ARiMR, pocztą lub za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR.

Dla kogo dopłaty do składek ubezpieczenia od strat spowodowanych chorobami zwierząt?

Refundacja kosztów ubezpieczenia będzie przyznawana hodowcom drobiu, bydła i świń, którzy mają zarejestrowaną działalność produkcyjną i posiadają prawo do nieruchomości, na terenie której prowadzą hodowlę bądź chów tych zwierząt. Aby otrzymać wsparcie, rolnik powinien mieć podpisaną umowę ubezpieczenia od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych salmonellą, z której wynika, że ubezpieczonych zostało co najmniej:

  • 1000 sztuk drobiu (kurcząt, gęsi i indyków rzeźnych, drobiu nieśnego);
  • 4 sztuki bydła;
  • 14 sztuk świń.

Jaka stawka dopłaty do ubezpieczenia?

Wsparcie przyznawane hodowcom będzie wynosić 70% opłaconej składki, pod warunkiem że z umowy ubezpieczenia wynika, że wypłata odszkodowania nastąpi w przypadku wystąpienia szkód, które wyniosą ponad 20 proc. wartości zwierząt.

Decyzja o przyznaniu pomocy zostanie wydana w przeciągu 2 miesięcy od dnia zakończenia naboru, a wypłata środków w przeciągu 30 dni od wydania decyzji o przyznaniu pomocy.

Okres objęty ubezpieczeniem nie może rozpoczynać się przed 1 kwietnia 2022 r., a starającemu się o dofinansowanie nie przyznano innych dopłat do ubezpieczenia.

Wsparcie realizowane jest w ramach działania „Zarządzanie ryzykiem” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. maj 2024 21:41