StoryEditorWiadomości rolnicze

Ukraina bez ceł do końca 2015 r.

03.12.2014., 12:12h
Unia Europejska wydłużyła do końca przyszłego roku tymczasowe preferencje handlowe dla Ukrainy. Parlament Europejski zgodził się na przedstawioną przez KE propozycję czasowego, jednostronnego zniesienia zdecydowanej większości ceł na import z Ukrainy najpierw w okresie od maja do 1 listopada 2014 r. 

KE przewidywała, że do tego czasu zostanie podpisana i wejdzie w życie umowa stowarzyszeniowa z Ukrainą w części gospodarczej. Umowa nie weszła jednak w życie ze względu na sytuację polityczną i napięcia z Rosją. Dlatego tymczasowe preferencje handlowe przedłużono od 2 listopada br. do końca 2015 r. 

Utrzymano zniesienie ceł na import 82% ukraińskich towarów rolnych i niskoprzetworzonych towarów spożywczych. Dla części produktów uznanych za „wrażliwe’’ ustanowiono kontyngenty bezcłowe na poziomie, który przewidziano w okresie od maja do początku listopada tego roku. Dotyczy to m.in. zbóż (pszenicy, jęczmienia i kukurydzy), kasz, skrobi, otrębów. I tak dla pszenicy łącznie z mąką i granulkami kontyngent wynosi 950 tys. t, jęczmienia oraz mąki i granulek – 250 tys. t. Kontyngent dla kukurydzy oraz mąki i granulatów to 400 tys. t, natomiast owsa – 4 tys. t. 

Bez ceł może trafić do Polski z Ukrainy 27 tys. t alkoholu. Jeśli chodzi o produkty mleczne, to kontyngenty są niewielkie. W przypadku mleka, śmietany i jogurtów jest to łącznie 8 tys. t., mleka w proszku – 1,5 tys. t oraz masła i innych produktów do smarowania też 1,5 tys. t. 

Ukraina może wwieźć do Polski na preferencyjnych warunkach także 12 tys. t mięsa wołowego, 40 tys. t wieprzowiny oraz 36 tys. t mięsa dorobiowego i drobiowych produktów mięsnych. 

 

Zgodnie z postanowieniami DCFTA (pogłębioną i kompleksową strefą wolnego handlu), Unia i Ukraina mają utworzyć strefę wolnego handlu w okresie przejściowym trwającym maks. 10 lat od daty wejścia w życie układu o stowarzyszeniu.  ms

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. grudzień 2024 14:34