StoryEditorInformacje rynkowe

Ważne dla rolników – gdzie Polacy kupują żywność ekologiczną?

20.01.2021., 21:01h
Polacy coraz częściej sięgają po żywność ekologiczną. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego przeprowadziła analizy dotyczące tego, gdzie Polacy nabywają produkty eko. Tą wiedzę mogą wykorzystać rolnicy, którzy chcą sprzedawać żywność z własnego gospodarstwa.

Wiedza o żywności ekologicznej Polacy czerpią z Internetu

To w Internecie Polacy najczęściej poszukują informacji i opinii na temat produktów żywnościowych oraz gdzie je nabywać. Mimo to, zakupy najczęściej odbywają się bezpośrednio, ponieważ przed zakupem towar musi być obejrzany.

W powszechnej opinii wyrażenie typu bio-, eko- czy organic food oznaczają to samo i są stosowane zamiennie jako synonimy. Jednak w rzeczywistości pojęcia te niekoniecznie jednoznacznie oznaczają wszystkie wyroby ekologiczne, zwłaszcza na etapie ich produkcji i wpływu na środowisko. Warto zatem nieco pochylić się nad tymi kwestiami, aby czerpać w pełni z produktów korzystnych dla zdrowia.

Gdzie najczęściej Polacy kupują żywność ekologiczną?

Jak wynika z analiz SGGW, zakupy bio produktów odbywają się średnio raz w miesiącu, ale ich asortyment nadal jest wciąż ograniczony. Mimo rozrastającej się oferty w sektorze zdrowych artykułów spożywczych, zakupów tego typu drogą online dokonuje jedynie 4% badanych.

Najwięcej, bo ponad 50% konsumentów udaje się na bazar lub targ i tam dokonuje zakupu, 45% badanych trafia również do dyskontów, a 42 % do sklepów specjalistycznych (np. piekarni.). Aby nabyć eko-jedzenie zainteresowani wybierają się także do sklepów osiedlowych, gospodarstw ekologicznych lub zakupują je bezpośrednio do rolnika.  Na końcu tej listy znajdują się super- i hipermarkety.

UE chce, aby do 2030 roku co najmniej 1/4 upraw zajmowało rolnictwo ekologiczne

Sektor eko-żywności będzie się stale rozwijał. W Polsce też jest to zauważalne. Polscy konsumenci stają się coraz bardziej świadomi, odpowiedzialni i gotowi zapłacić więcej za produkt zgodny z regułami ekologicznymi.

Komisja Europejska założyła ze aż 25% upraw na obszarze UE do roku 2030 ma spełniać standardy rolnictwa ekologicznego. Zatem część rolników będzie podążać w kierunku zmian produkcji rolnej na gospodarstwo ekologiczne.
Nie tylko gospodarzy, ale także polskich konsumentów czeka dość długa droga, aby w dezinformacyjnym bałaganie na temat rolnictwa ekologicznego i żywności z nim związanej, znaleźć rzetelne informacje o zdrowej żywności czy sposobach odróżniania jej od siebie.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcie: Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. grudzień 2024 05:35