StoryEditorpieniądze

Wnioski o 500+ na nowych zasadach. Co się zmieniło?

05.02.2022., 15:02h
W programie Rodzina 500+ nastąpiły zmiany. Z początkiem lutego otworzył się zaś nabór na nowy okres świadczenia. Co się zmieniło dla beneficjentów programu? O czym pamiętać, żeby nie stracić 500+?

Nowe zasady wnioskowania o 500+

Od 2022 r. wnioski o przyznanie 500+ na kolejny okres świadczeniowy składać należy tylko przez internet. Można to zrobić na trzy sposoby:

  • przez Platformę PUE ZUS,
  • przez portal Emp@tia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej,
  • przez bankowość elektroniczną.

Zmianę wprowadzono, ponieważ już wcześniej znaczna większość rodziców składała wnioski w formie elektronicznej. Osoby, które mają problem z wnioskowaniem w ten sposób, mogą zgłosić się po pomoc do ZUS.

Rozpatrywanie wniosków również będzie miało formę elektroniczną. O decyzji rodzice zostaną poinformowani przez platformę PUE ZUS, niezależnie od tego, jaką drogą składali wniosek.

ZUS przejmuje wypłatę 500+ dla rodzin

Również od początku 2022 r. obowiązek wypłaty świadczeń z programu 500+ przeszedł z gmin na Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Nie oznacza to jednak, że osoby, które obecnie pobierają ten dodatek, muszą ponownie wnioskować do ZUS. Złożone przed 1 stycznia wnioski do końca ich ważności będą realizowane przez gminy.

Wnioskować do ZUS muszą za to osoby, które starają się o przyznanie świadczenia na nowonarodzone dzieci. Również ta instytucja będzie przyjmować wnioski w nowej turze, która ruszyła 1 lutego.

Kiedy i jak ZUS wypłaci pieniądze z 500+?

Rodzice, którzy zgłoszą wniosek na nowy okres świadczeniowy do 30 kwietnia 2022, pierwszą wypłatę świadczenia otrzymają do 30 czerwca. Osoby, które będą wnioskować później, będą musiały czekać maksymalnie 3 miesiące na przyznanie świadczenia.

Wraz ze zmianą organu przyznającego 500+, zmienił się także sposób wypłacania tego świadczenia. Obecnie pieniądze z programu wpłacane są wyłącznie na konto bankowe rodziców. Nie ma możliwości pobrania świadczenia w formie gotówkowej.

Zuzanna Ćwiklińska
fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. wrzesień 2023 03:27