StoryEditorDopłaty bezpośrednie

Wnioski o dopłaty bezpośrednie przez Internet – jak to ma działać?

19.01.2018., 17:01h
To, że w tym roku praktycznie nie będzie możliwości składania wniosków o dopłaty bezpośrednie na papierze, to sprawa pewna. Aplikacja, która to umożliwi, będzie dostępna na stronie internetowej ARiMR dopiero od 15 marca, czyli pierwszego dnia składania wniosków w kampanii 2018. Wcześniej, tzn. w lutym, ma jednak pojawić się wersja demo tej aplikacji, głównie po to, by przeprowadzać na niej szkolenia. Te zaś już się rozpoczęły, o czym donosi Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Gdzie szukać pomocy przy wypełnianiu elektronicznego wniosku?


Choć wiele danych zostanie zaciągniętych z wniosków o dopłaty złożonych przez rolników w ubiegłym roku, wypełnienie wniosku elektronicznie będzie dla wielu rolników nie lada wyzwaniem. Rolnicy, którzy będą korzystali z usług doradczych w ramach PROW, tę usługę będą mieli zapewnioną za darmo. Reszta albo wypełni wnioski sama, albo będzie musiała skorzystać z płatnych usług. Przeszkoleni w tym zakresie mają być też pracownicy izb rolniczych.

Na szczęście przepisy unijne przewidują, iż jeżeli beneficjent nie jest w stanie złożyć wniosku o przyznanie płatności z wykorzystaniem formularza elektronicznego wniosku, właściwy organ powinien zapewnić mu albo niezbędną pomoc techniczną, albo z góry ustalone formularze i odpowiednie materiały graficzne w formie papierowej. W tym przypadku to organ przenosi informacje otrzymane od beneficjenta do formularza. Tym właściwym organem będzie kierownik biura powiatowego ARiMR.

W związku z faktem, iż w biurach powiatowych Agencji dostępna będzie pomoc techniczna, przesłanką uzasadniającą złożenie wniosku w formie papierowej może być jedynie brak dostępu do komputera z dostępem do Internetu przy jednoczesnym braku możliwości skorzystania z pomocy doradcy bądź udania się do biura Agencji w powiecie gdzie taką pomoc można otrzymać. W powiatówkach udostępnionych ma być od 1 do 5 stanowisk komputerowych (w zależności od liczby spraw obsługiwanych przez dane biuro).


Elektroniczny wniosek nie tylko o dopłaty bezpośrednie


Jak wskazują projektowane przepisy, za pomocą elektronicznego formularza będzie się też wnioskować o dopłaty z tytułu ONW, płatności rolnośrodowiskowe i ekologiczne oraz wypłatę pomocy na zalesianie.




Rolnicy, którzy posiadają login i kod dostępu do aplikacji działającej w latach 2015–2017 (eWniosek) będą mogli zalogować się bez problemu do nowej. Nowi użytkownicy przy pierwszym logowaniu do eWniosekPlus będą musieli podać trzy dane:
  1. numer identyfikacyjny,
  2. kwotę ostatniego przelewu otrzymanego z ARiMR, zrealizowanego w roku 2017 (w przypadku braku płatności w roku 2017 należy wprowadzić wartość 0),
  3. 8 ostatnich cyfr numeru rachunku bankowego (numer rachunku bankowego zgodny z numerem w ewidencji producentów).

Wskazane będzie też podanie adresu e-mail, na który będą przekazywane powiadomienia.

2 tryby wypełniania eWnioskuPlus


W aplikacji eWniosekPlus dostępne będą dwa tryby wypełniania wniosku: uproszczony i pełny.

Tryb uproszczony przewidziano dla:
  • rolników uczestniczących w systemie dla małych gospodarstw,
  • rolników, dla których suma gruntów ornych z działek referencyjnych spersonalizowanych na podstawie kampanii 2017 wynosi poniżej 10 ha
  • rolników, którzy dodatkowo nie ubiegają się o płatności rolnośrodowiskowe, ekologiczne lub zalesieniowe.
Tryb pełny jest przewidziany dla wszystkich rolników, którzy po raz pierwszy składają wniosek o płatności. Muszą z niego korzystać także osoby, które nie spełniły kryterium trybu uproszczonego oraz chcą edytować dane wprowadzone w ramach trybu uproszczonego.

Magdalena Szymańska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. maj 2024 11:09