StoryEditorPieniądze

Wzrośnie podatek od psa! Ile zapłacimy w przyszłym roku?

03.12.2021., 13:12h
Choć są wiernymi, dobrymi towarzyszami, nazywanymi najlepszymi przyjaciółmi człowieka, psy mogą być także obciążeniem dla portfela swojego właściciela. Do kosztów utrzymania psa dochodzi bowiem jeszcze koszt podatku, ten zaś znów wzrósł. Ile zapłacą właściciele czworonogów? Kto jest zwolniony z opłaty?

Ile wynosi podatek od psa?

Posiadacze psów w 2021 roku musieli zapłacić za jednego pupila maksymalnie 130,30 zł rocznie. W tym roku podatek wzrósł o mniej więcej 5 zł w stosunku do 2020 r. Teraz właściciele czworonogów będą musieli zmierzyć się z kolejną podwyżką. Od 2022 r. kwota podatku wyniesie 135 zł. Nie wszyscy jednak będą uiszczali płatność w tej wysokości. Stawka podatku od psa jest bowiem ustalana przez gminę. Ulega także obniżeniu o 50%, jeśli pies urodził się w drugiej połowie danego roku.

Kto musi płacić podatek od psa?

Podatek od psa jest podatkiem samorządowym. Nie wszystkie gminy w Polsce wprowadziły konieczność jego opłaty. Tam, gdzie trzeba zapłacić podatek od psa, nie musi on też wynosić wspomnianych 135 zł. Jest to kwota maksymalna, jednak każda gmina ustala stawkę dla swoich mieszkańców. Informacje o wysokości tego podatku są dostępne na stronach internetowych poszczególnych urzędów.

Co ważne, w gminach, w których obowiązuje podatek od psa, obowiązkowa jest także rejestracja zwierząt. Jest ona bezpłatna i należy jej dokonać w ciągu 2 miesięcy od narodzin lub kupna psa.

Kto jest zwolniony z podatku od psa?

Na terenie gmin, które wprowadziły podatek od psa, nie wszyscy muszą go opłacać. Za jednego psa nie zapłacą osoby, które posiadają:

  • orzeczenie o dowolnym stopniu niepełnosprawności, a ich pies jest psem asystującym,
  • orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  • więcej niż 65 lat i samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe.

Za jednego lub dwa psy nie zapłacą także osoby, które płacą podatek rolny od użytków rolnych o powierzchni większej niż 1 hektar lub 1 hektar przeliczeniowy. Oznacza to, że jeśli rolnik mieszka w gminie, która wprowadziła podatek od psa, zapłaci dopiero, gdy w jego gospodarstwie pojawi się trzeci i każdy kolejny czworonóg.

Zuzanna Ćwiklińska, fot. pixabay.com
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 16:21