StoryEditorWiadomości rolnicze

Zasady rozmieszczenia budynków gospodarskich

07.08.2017., 16:08h
Jakie są zasady usytuowania obiektów gospodarskich na terenie gospodarstwa rolnego (m.in. obory wolnostanowiskowej, wiaty składowej i płyty obornikowej). Planuję budowę i zastanawiam się m.in. nad odległościami od granicy oraz innych budynków. Teren nie posiada planu zagospodarowania przestrzennego.
Problem ten reguluje Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle rolnicze i ich usytuowanie z dnia 7 października 1997 r. Jego § 4 wskazuje, że usytuowanie budowli rolniczych i projekt zagospodarowania działki lub terenu powinny być zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W przypadku braku tego planu – z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Rozporządzenie określa, że do budowli rolniczych i urządzeń budowlanych z nimi związanych należy zapewnić dojścia i dojazdy przystosowane do sposobu ich użytkowania, oraz drogi pożarowe, jeżeli gęstość obciążenia ogniowego strefy pożarowej przekracza 500 MJ/m2 i zachodzi co najmniej jeden z warunków:
  • powierzchnia strefy pożarowej przekracza 1000 m2;
  • występują strefy zagrożenia wybuchem wewnątrz budowli.

Szerokość dojazdów powinna wtedy wynosić co najmniej 3 m. Stanowiska postojowe i dojazdy do budowli rolniczych powinny posiadać nawierzchnię utwardzoną, zapewniającą odpływ wód opadowych. Według § 29 rozporządzenia płyty do składowania obornika powinny mieć dno i ściany nieprzepuszczalne. Do usuwania i przechowywania odchodów zwierzęcych powinny być zastosowane urządzenia i budowle rolnicze odpowiednie do systemów utrzymywania zwierząt. Zamknięte zbiorniki na płynne odchody zwierzęce powinny mieć m.in. szczelne przykrycie, z wyłączeniem zbiorników na płynne odchody zwierzęce lub ich części znajdujących się pod budynkiem inwentarskim, stanowiących technologiczne wyposażenie budynku inwentarskiego.
Rozporządzenie wskazuje także, że odległość otwartych zbiorników na produkty pofermentacyjne w postaci płynnej oraz płyt do składowania obornika powinna wynosić co najmniej:
  1. 25 m od pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi na działkach sąsiednich, jednak nie mniej niż 30 m od otworów okiennych i drzwiowych w tych pomieszczeniach;
  2. 50 m od budynków służących przetwórstwu artykułów rolno-spożywczych i magazynów środków spożywczych;
  3. 10 m od budynków magazynowych pasz i ziarna;
  4. 4 m od granicy działki sąsiedniej;
  5. 5 m od silosów na zboże i pasze;
  6. 10 m od silosów na kiszonki.

Co istotne, dopuszcza się sytuowanie zamkniętych zbiorników na płynne odchody zwierzęce oraz zbiorników na produkty pofermentacyjne w postaci płynnej, a także płyt do składowania obornika w odległościach mniejszych niż określone powyżej lub na granicy działek, w przypadku gdy będą przylegać do tego samego rodzaju budowli rolniczych na działce sąsiedniej.

W celu uzyskania szczegółów wykonania konkretnej inwestycji najlepiej udać się do starostwa, wydziału budownictwa.

dr hab. Aneta Suchoń
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. kwiecień 2024 05:55