Czynsz dzierżawny za ziemię rolną na nowych zasadach. Co się zmieniło?arch.
StoryEditorJak będą liczone czynsze dzierżawne?

Czynsz dzierżawny za ziemię rolną na nowych zasadach. Co się zmieniło?

31.08.2023., 10:36h
Zmieniają się zasady zarządzania państwową ziemią przez KOWR. Inny niż dotychczas będzie sposób ustalania czynszu dzierżawnego za ziemię z KOWR. Poza tym KOWR będzie mógł przejąć od rolnika zadłużone gospodarstwo i mu je wydzierżawić bez przetargu. Co jeszcze się zmieni?

Czynsz dzierżawny za ziemię dzierżawioną od KOWR będzie liczony inaczej niż dotychczas. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy w tej sprawie. 

Czynsz dzierżawny za ziemię rolną na nowych zasadach

Najważniejsze rozwiązania w noweli ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa przewidują, że czynsz dzierżawny za nieruchomości rolne wchodzące w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa będzie liczony inaczej niż do tej pory. Ma być ustalany na podstawie średniej krajowej ceny skupu pszenicy za jedenaście kwartałów poprzedzających termin płatności czynszu, a nie jak dotychczas na podstawie średniej krajowej ceny skupu pszenicy w półroczu roku kalendarzowego poprzedzającym termin płatności czynszu.  

KOWR przekaże ziemię Lasom Państwowym

Kolejna zmiana dotyczy tego, że KOWR będzie mógł przekazywać, w drodze umowy, Lasom Państwowym grunty z przeznaczeniem na lasy oraz grunty przeznaczane na potrzeby gospodarki leśnej, na których nie jest możliwe prowadzenie racjonalnej gospodarki rolnej. Dotychczas grunty przekazywane były Lasom Państwowym w drodze decyzji administracyjnej wydawanej przez właściwego starostę, na wniosek KOWR.

KOWR przejmie od rolnika zadłużone gospodarstwo i mu je wydzierżawi

Poza tym nowelizacja zapewnia możliwość kontynuowania działalności rolniczej przez osoby fizyczne lub prawne, prowadzące gospodarstwo rolne, które posiadają zadłużenie powstałe w związku z prowadzoną przez nie działalnością rolniczą. Rolnik będzie mógł w zamian za spłatę zadłużenia przekazać KOWR własność swojej nieruchomości i jednocześnie dalej ją uprawiać jako dzierżawca.

Rozwiązanie to będzie możliwe poprzez nabycie przez KOWR nieruchomości rolnej będącej ich własnością. Spłaty ich zobowiązań w całości lub w części zostaną pokryte przez KOWR, poprzez zawarcie umowy dzierżawy, a właścicielem dalej może być poprzedni właściciel bez obowiązku przeprowadzania przetargu.

KOWR wydłuży rolnikowi termin spłaty 

Kolejna zmiana przewiduje, że KOWR będzie mógł również wydłużyć określony w umowie termin całkowitej spłaty należności, nie dłuższy niż 25 lat, o ten sam okres, na który udzielił odroczenia ich spłaty.

Udział w przetargach dla rolników, którzy użytkowali ziemię bez umowy

Poza tym nowelizacja ustawy umożliwia osobom, które władały nieruchomościami Zasobu bez tytułu prawnego, nie później niż 5 lat przed dniem ogłoszenia przetargu, udział w przetargach organizowanych przez KOWR.

Oddział KOWR też ogłosi wykaz nieruchomości do sprzedaży

Nowe przepisy wprowadzają też obowiązek ogłoszenia przez KOWR wykazu nieruchomości Zasobu przeznaczonych do sprzedaży również w siedzibie właściwego oddziału terenowego KOWR

oprac. Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. październik 2024 06:59