Dzierżawcy państwowych gruntów, którzy chcieliby je poddzierżawić, powinni mieć na to zgodę KOWRKrzysztof Zacharuk
StoryEditorziemia

Rolnik może poddzierżawić ziemię z KOWR. Jak uzyskać zgodę?

19.05.2025., 17:00h

Głód ziemi sprawia, że rolnicy szukają różnych sposobów na powiększenie gospodarstw. Nie wszystkich stać na windowanie czynszów dzierżawnych na przetargach, nawet jeśli są one ograniczone. Nie zawsze bowiem w interesie lokalnych rolników jest, aby odbywały się przetargi ograniczone ofertowe, w których o wyborze dzierżawcy nie decyduje wysokość czynszu, ale np. posiadanie produkcji zwierzęcej, użytkowanie gruntów nabytych z państwowego zasobu, bycie młodym rolnikiem itd. Zdarzają się sytuacje, że sąsiad albo ktoś z rodziny ma w dzierżawie państwowe grunty, ale nie jest już zainteresowany z różnych przyczyn, np. zdrowotnych, ich dalszym użytkowaniem. Nasi Czytelnicy pytają o możliwość poddzierżawy takiej ziemi.

Bez zgody KOWR nie będzie to możliwe

Jak wyjaśnia „Tygodnikowi” Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, taka możliwość istnieje, ale aby nie skończyło się to wypowiedzeniem umowy dzierżawy, musi być spełnionych kilka wymogów.

Co ważne, nie może się to odbyć bez zgody wydzierżawiającego, czyli dyrektora generalnego KOWR albo dyrektora oddziału terenowego KOWR.

image
DZIERŻAWA GRUNTU POD FOTOWOLTAIKĘ

Dzierżawa ziemi pod fotowoltaikę: kto zapłaci za utylizację paneli po zakończeniu umowy?

Regulacje dotyczące poddzierżawy wynikają z treści art. 698 Kodeksu cywilnego, w związku z art. 54 ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (t.j. Dz. U. z 2024 r., poz. 589 ze zm.). Zgodnie z art. 698 k.c., dzierżawca bez zgody wydzierżawiającego nie może oddawać przedmiotu dzierżawy osobie trzeciej do bezpłatnego używania ani go poddzierżawiać. Natomiast §  2 tego artykułu wskazuje, że w razie naruszenia powyższego obowiązku wydzierżawiający może wypowiedzieć dzierżawę bez zachowania terminów wypowiedzenia. Warto jednak mieć na uwadze sugestię Krajowego Ośrodka, z której wynika, że stosowane przez KOWR umowy dzierżawy zawierają zapis o tym, że jeżeli dzierżawca odda część lub całość nieruchomości do używania innym osobom bez zgody wydzierżawiającego, wydzierżawiający może rozwiązać umowę przez jednostronne oświadczenie woli ze skutkiem natychmiastowym.

Pozostało 80% tekstu

Ten artykuł jest dostępny dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się, by czytać dalej.

Jeśli nie masz jeszcze konta na naszym portalu, zarejestruj się bezpłatnie i czytaj artykuły dla zalogowanych użytkowników.
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. czerwiec 2025 12:42