StoryEditorWiadomości rolnicze

Zmiany w podatku dochodowym ważne dla rolników

27.10.2015., 10:10h
Kto powinien płacić podatek ryczałtowy w rolnictwie? Jakie warunki musi spełniać? Jakie dokumenty są do tego potrzebne? W jakim terminie płaci się ten podatek i ile on wynosi? – to pytania zadane przez naszego Czytelnika. 

Na wstępie trzeba wyjaśnić, że podatek ryczałtowy nie jest odrębnym podatkiem, lecz formą opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, którą podatnik może wybrać, jeśli spełnia określone w przepisach warunki. 

 

W myśl Ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z działalności rolniczej nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Tak więc zwykły rolnik nie rozlicza go ani na zasadach ogólnych, ani w formie ryczałtu od dochodów ewidencjonowanych. Podstawową cechą działalności rolniczej jest uzyskiwanie produktów w stanie nieprzetworzonym, pochodzących z uprawy (produkty roślinne), chowu lub hodowli (produkty zwierzęce). 

Szczegóły dotyczących tego tematu znajdziecie Państwo w numerze 44/2015 "Tygodnika Poradnika Rolniczego".

Jeżeli jeszcze nie masz prenumeraty "Tygodnika Poradnika Rolniczego", możesz ją zamówić korzystając z zakładki Prenumerata lub zadzwonić pod numer (61) 886 06 30 lub skorzystać z e-wydania.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 00:28