envato elements
StoryEditorPrawo dla rolników

Czy gospodarstwo przekazane przez rolnika następcy wchodzi do majątku wspólnego małżonków?

05.10.2023., 16:45h
Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Sądu Najwyższego z prośbą o orzeczenie w sprawie, czy gospodarstwo przekazane przez rolnika następcy, który pozostaje we wspólności majątkowej małżeńskiej, wchodzi do majątku wspólnego małżonków, czy do jego majątku odrębnego. Sąd Najwyższy rozstrzygnął wątpliwości. Co orzekł?

Przepisy nie rozstrzygają, do czyjego majątku zaliczyć gospodarstwo 

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się z prośbą o rozstrzygnięcie sprawy do Sądu Najwyższego, ponieważ okazało się, że w orzecznictwie SN pojawiły się rozbieżności w kwestii orzekania w sytuacji, gdy następca pozostaje w ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej, wchodzi do majątku wspólnego małżonków, czy do majątku odrębnego następcy. 

W 2021 roku uwagę na ten sam problem zwrócił Prokurator Generalny, jednak wówczas SN oddalił jego skargę, twierdząc, że choć orzeczenia są rozbieżne, przepisy dają przestrzeń na różne interpretacje i nie można uznać, że któraś z nich jest rażąco błędna, dopóki pozostaje zgodna z prawem. 

Jak sądy rozstrzygały, do kogo należy przekazane gospodarstwo? 

W niektórych orzeczeniach SN przyjmował dotąd, że „do umowy przekazania gospodarstwa rolnego następcy należy w drodze analogii stosować przepisy kodeksu cywilnego i innych ustaw o umowie darowizny”. Obie umowy były bowiem do siebie bardzo podobne pod względem prawnym. W świetle rozumienia tych przepisów, gospodarstwo należałoby zaliczyć do majątku odrębnego jednego z małżonków. 

Drugie rozstrzygnięcie było zupełnie inne. Sądy uznawały, że umowa o przekazanie gospodarstwa rolnego następcy jest składnikiem systemu emerytalnego i rentowego rolników, ponieważ gospodarz przekazywał majątek, by uzyskać świadczenie emerytalne. W tej interpretacji umowa przekazania i umowa darowizny nie mogły być rozpatrywane jako identyczne, a wskutek tego przekazane gospodarstwo należy włączyć do majątku wspólnego. 

Czy gospodarstwo rolne stanowi wspólny majątek małżonków? 

Do poszerzonego składu SN skierowano pytanie: 

"Czy gospodarstwo rolne przekazane na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin (t.j. Dz. U. z 1989 r. Nr 24, poz. 133 z późn. zm.) następcy pozostającemu w ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej, należy do majątku wspólnego małżonków, czy do majątku odrębnego następcy na zasadzie analogii do umowy darowizny w rozumieniu art. 33 pkt 2 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1359)?"

Sam Rzecznik Praw Obywatelskich opowiedział się za tym, by przekazane gospodarstwo wchodziło w skład majątku wspólnego małżonków. 

“RPO podziela pogląd, że umowa o przekazanie gospodarstwa rolnego następcy stanowi integralny składnik systemu emerytalnego i rentowego rolników, a celem jej zawarcia jest przede wszystkim - niezmiennie, zarówno na gruncie ustawy z 1977 r., jak i ustawy z 1982 r. - uzyskanie świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz zapewnienie kontynuacji prowadzenia gospodarstwa rolnego, a nie dokonanie przysporzenia w majątku następcy” - możemy przeczytać na stronie biura RPO. 

21 czerwca 2023 Sąd Najwyższy orzekł, że: 

Gospodarstwo rolne przekazane na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin następcy pozostającemu w ustroju ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków”. 

Z uzasadnieniem stanowiska SN można zapoznać się tutaj.

 

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. kwiecień 2024 13:17