StoryEditorPorady prawne

Czy można rozwiązać umowę dożywocia? Co w zamian?

08.12.2022., 06:12h
Ciężko zachorowałem i ubiegam się o rentę chorobową z KRUS. Z tego względu muszę przekazać synowi gospodarstwo. Dostałem je od rodziców w zamian za dożywocie. Ja i żona jesteśmy z nimi od dłuższego czasu w konflikcie. Grożą, że odbiorą mi zapis. Czy mogą to zrobić? Czy będzie to możliwe po przepisaniu ziemi na syna?

Kiedy można rozwiązać umowę dożywocia?

Rozwiązanie umowy dożywocia może nastąpić tylko w wyjątkowych okolicznościach i może dotyczyć jedynie Pana. Jeśli przekaże Pan gospodarstwo synowi, na niego przejdą obowiązki wynikające z tej umowy. Jednak jej rozwiązanie nie będzie już możliwe. Pana rodzice będą natomiast mogli żądać od wnuka zamiast świadczeń wynikających z umowy płacenia dożywotniej renty.

Artykuł 913 Kodeksu cywilnego przewiduje, że jeżeli z jakichkolwiek powodów wytworzą się między dożywotnikiem a zobowiązanym takie stosunki, że nie można wymagać od stron, żeby pozostawały nadal w bezpośredniej ze sobą styczności, sąd na żądanie jednej z nich zamieni wszystkie lub niektóre uprawnienia objęte treścią prawa dożywocia na dożywotnią rentę odpowiadającą wartości tych uprawnień. W sytuacjach wyjątkowych sąd może rozwiązać umowę o dożywocie na żądanie zobowiązanego lub dożywotnika, jeżeli dożywotnik jest zbywcą nieruchomości.

Sytuacja wyjątkowa w rozumieniu tego przepisu zachodzi wówczas, gdy dochodzi do krzywdzenia dożywotnika i złej woli po stronie nabywcy nieruchomości. Z „wyjątkowością” m...

Pozostało 60% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. luty 2024 15:28