StoryEditorPORADY PRAWNE

Do kogo należy węgiel wykopany na polu: do rolnika czy państwa?

12.07.2023., 12:00h
dr hab. Alicja Moroz, prof. UAMdr hab. Alicja Moroz, prof. UAM
Mam gospodarstwo w województwie dolnośląskim. Podczas ostatnich wykopów prowadzonych na gruntach rolnych okazało się, że jest tam węgiel. Do kogo on należy: do mnie jako właściciela gruntu czy do państwa?

Do kogo należą skarby podziemne. Do właściciela gruntu, czy do państwa?

Artykuł 10 Prawa geologicznego i górniczego wskazuje, że złoża węglowodorów, węgla kamiennego, metanu występującego jako kopalina towarzysząca, węgla brunatnego, rud metali, z wyjątkiem darniowych rud żelaza, metali w stanie rodzimym, rud pierwiastków promieniotwórczych, siarki rodzimej, soli kamiennej, soli potasowej, soli potasowo-magnezowej, gipsu i anhydrytu, kamieni szlachetnych, pierwiastków ziem rzadkich, gazów szlachetnych, bez względu na miejsce ich występowania, są objęte własnością górniczą.

Prawo własności górniczej przysługuje Skarbowi Państwa. Ustawa wskazuje także, że w granicach określonych przez ustawy Skarb Państwa, z wyłączeniem innych osób, może korzystać z przedmiotu własności górniczej albo rozporządzać swoim prawem wyłącznie przez ustanowienie użytkowania górniczego. Poszukiwanie lub rozpoznawanie złóż kopalin, z wyłączeniem złóż węglowodorów, wydobywanie kopalin ze złóż może być wykonywane po uzyskaniu koncesji.

Z artykułu dowiesz się:

  • Do kogo należą skarby podziemne. Do właściciela gruntu, czy do państwa?...
Pozostało 58% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. czerwiec 2024 07:28