Emerytura rolnicza: czy praca u rodziców w gospodarstwie KRUS zaliczy do stażu?pixabay
StoryEditorPorady prawne

Emerytura rolnicza: czy KRUS zaliczy do stażu pracę u rodziców w gospodarstwie?

31.07.2023., 12:33h
Jeden z rolników i Czytelników TPR niedługo osiągnie wiek emerytalny. Chciałby wiedzieć czy czas, kiedy pracował w gospodarstwie rolnym rodziców jest zaliczany do okresu ubezpieczeniowego? Czy KRUS zaliczy także okres odbywania zasadniczej służby wojskowej do ubezpieczenia emerytalnego?

Z artykułu dowiesz się:

  • Co jest zaliczane do okresu ubezpieczenia społecznego rolników? 
  • Jakie jest orzecznictwo Sąu Najwyższego w kwestii uwzględnienia pracy w gospodarstwie rolnym rodziców do okresu ubezpieczenia? 
  • Czy zasadnicza służba wojskowa liczy się do emerytury rolniczej?

– W następnym roku osiągnę wiek emerytalny, ale nie mam 25 lat ubezpieczenia w KRUS. Czy można zaliczyć do okresu ubezpieczenia pracę u rodziców w gospodarstwie? – chciałby wiedzieć jeden z Czytelników "Tygodnika Poradnika Rolniczego" 

Co jest zaliczane do okresu ubezpieczenia społecznego rolników?

Artykuł 20 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników określa, że do okresów ubezpieczenia wymaganych zgodnie z art. 19 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt  2 zalicza się okresy:

Pozostało 69% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 03:45