StoryEditorPORADY PRAWNE

Jakie koszty poniesie rolnik przy nabyciu ziemi przez zasiedzenie?

19.06.2023., 11:00h
AlicjaAlicja
Od 1992 r. użytkuję grunt sąsiada, który zmarł ponad 20 lat temu. Nie miałem z nim podpisanej żadnej umowy. Żona sąsiada w tym czasie już nie żyła, a jedyny syn mieszkał w USA i tam zmarł. Teraz dopiero pretensje do tej ziemi zgłasza wnuk, który przeprowadził się do Polski. Adwokat poradził mi, żeby wnieść do sądu sprawę o zasiedzenie. Spadkobierca sąsiada mówi, że się na to zgodzi, i że muszę go spłacić. Jaka kwota wchodzi tu w grę? Czy muszę mu zapłacić tyle, ile w razie sprzedaży? W takim razie chyba nie warto zakładać sprawy sądowej i ponosić dodatkowych kosztów.

Czy za zasiedzenie ziemi płaci się spadkobiercom zmarłego, pierwotnego właściciela gruntu?

W razie stwierdzenia przez sąd, że nabył Pan własność tego gruntu przez zasiedzenie, nie będzie Pan zobowiązany do żadnych spłat na rzecz obecnego właściciela, którym jest wnuk Pana zmarłego sąsiada. Nie jest też potrzebna do tego jego zgoda.

Z artykułu dowiesz się:

  • Czy za zasiedzenie ponosi się jakieś koszty administracyjne?
  • Kto może nabyć nieruchomość rolną przez zasiedzenie?
  • Czy za zasiedzenie ziemi płaci się spadkobiercom zmarłego, pierwotnego właściciela gruntu?

Zgodnie z art. 172 Kodeksu cywilnego, posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat 20 jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze. Po upływie lat 30 posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze. O złej wierze mówimy wówczas, kiedy posiadacz samoistny wiedział, że nie jest właścicielem nieruchomości, a tym samym miał świadomość, że dana nieruchomość mu nie przysługuje, a mimo to władał nią jak właściciel. Nie może to być władanie na ...

Pozostało 68% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. czerwiec 2024 01:18