StoryEditorPorady prawne

Kiedy można domagać się wykonania zapisu testamentu i spłaty ziemi?

25.03.2023., 08:03h
Ojciec zapisał w testamencie 15-hektarowe gospodarstwo mojemu najstarszemu bratu i zobowiązał go do wypłacenia mnie i najmłodszej siostrze sum pieniężnych odpowiadających równowartości 2 ha ziemi. Brat przez kilkanaście lat tego nie zrobił, a ja i siostra się nie dopominaliśmy. Teraz brat zmarł. Czy obowiązek spłaty przeszedł na jego dzieci, które po nim dziedziczą?

Na kim ciąży obowiązek wykonania zapisu testamentu?

Co do zasady, na spadkobierców obciążonego zapisem przechodzi w wyniku dziedziczenia obowiązek wykonania zapisu. Jeżeli jednak brat przeprowadził postępowanie spadkowe i testament w związku z tym został ogłoszony, roszczenie Pana i siostry o wykonanie zapisu już się przedawniło. Zgodnie z art. 968 §  1 Kodeksu cywilnego, spadkodawca może przez rozrządzenie testamentowe zobowiązać spadkobiercę ustawowego lub testamentowego do spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej osoby (zapis zwykły). Jeśli w testamencie nie został okreś­lony termin wykonania zapisu, na podstawie art. 970 k.c. można tego żądać niezwłocznie po ogłoszeniu testamentu.

Skutkiem prawnym ustanowienia zapisu jest powstanie w chwili otwarcia spadku stosunku zobowiązaniowego pomiędzy spadkobiercą i zapisobiercą, który nabywa wierzytelność przeciwko obciążonemu o wykonanie zapisu. Zapisobierca nie jest spadkobiercą, może natomiast żądać wykonania zapisu.

Czy roszczenia z tytułu zapisu w testamencie ulegają przedawnieniu?

Roszczenie z tytułu zapisu przedawnia się z upływem lat pięciu od dni...

Pozostało 54% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. kwiecień 2024 20:06